Gliwice: Wakacje w bibliotece – „BAOBABY, RÓŻE, LISY, MAŁY KSIĄŻĘ I URWISY
Wakacje w bibliotece – „BAOBABY, RÓŻE, LISY, MAŁY KSIĄŻĘ I URWISY
24 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.
A gdyby tak w wakacyjną podróż wyruszyć… w kosmos?
Właśnie do takiej przygody podczas najbliższych dwóch miesięcy zaprasza wszystkie dzieci Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Przewodnikiem w tej niezwykłe wyprawie będzie Mały Książę –
znany małym i dużym bohater książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Na dzieci czeka moc atrakcji – będą warsztaty, spektakle i konkursy. Wszystko pod hasłem: „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy”.
Cały plan wakacyjnych zajęć dla dzieci znajduje się na stronie www.biblioteka.gliwice.pl
Więcej informacji można również uzyskać, dzwoniąc do konkretnej filii MBP.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, czasami jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o odebranie zaproszenia lub zarezerwowanie miejsca.
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
„BAOBABY, RÓŻE, LISY, MAŁY KSIĄŻĘ I URWISY” – konkurs plastyczny
Konkurs trwa od 3 czerwca do 15 września 2019 r.
Uruchom wyobraźnię i pokaż, jak według ciebie wygląda świat Małego Księcia! Stwórz pracę plastyczną nawiązującą do treści książki „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego i weź udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach i Młodzieżowy Dom Kultury.
Autorskie ilustracje są znane i rozpoznawalne – my zachęcamy was jednak do własnych interpretacji tego ponadczasowego tekstu.
Konkurs trwa od 3 czerwca do 15 września. Prace można dostarczyć osobiście lub wysłać na adres:
Miejska biblioteka Publiczna w Gliwicach
ul. Kościuszki 17
44-100 Gliwice.
Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 4 października. Dla laureatów przewidziano nagrody.
Regulamin dostępny jest na stronie www.biblioteka.gliwice.pl
Konkurs jest częścią projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Jan Paweł II w Gliwicach – reportaż fotograficzny Antoniego Witwickiego
Wystawa czynna do 31 lipca 2019 r.
W nocy z 16 na 17 czerwca lotem błyskawicy rozchodziła się wiadomość o tym, że Ojciec Święty, który „ni ma przyjechać – przyjeżdżo”. Od rana pół miliona tych, którzy zdążyli ponownie przybyć na lotnisko, potwierdzało hasło papieskiej pielgrzymki z 1999 roku, głośno śpiewając, że „Bóg jest Miłością”.
Prezentowane na wystawie zdjęcia pozwalają powrócić myślą do tamtego wyjątkowego dnia. Autorem fotografii jest Antoni Witwicki, jedyny gliwicki fotograf, który w 1999 r., w trakcie krótkiej wizyty papieża na lotnisku robił zdjęcia w strefie zamkniętej dla mediów. Wystawa jest częścią 20 wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wizyty Papieża, Świętego Jana Pawła II w Gliwicach.
Antoni Witwicki – fotograf i dokumentalista Gliwic. Przez ostatnie dziesięciolecia dokumentował najważniejsze wydarzenia w naszym mieście: polityczne, gospodarcze, sportowe, kulturalne. Nie było i nie ma ważnej imprezy, na której nie byłoby go z aparatem. Jest autorem zdjęć do kilku albumów o mieście i kilkunastu okolicznościowych wydawnictw.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
„Ołtarz papieski” – Lotnisko, Gliwice 1999 r.
Wystawa czynna do 31 lipca 2019 r.
Zapraszamy na wystawę fotograficzną prezentującą szkice i projekty ołtarza papieskiego, autorstwa prof. Adama Lisika z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Wystawa odbędzie się w ramach wydarzeń z okazji 20. Rocznicy wizyty Świętego Jana Pawła II w Gliwicach.
Adam Lisik – profesor zwyczajny dr hab. inż. architekt. Autor licznych publikacji wydanych w kraju i za granicą. Posiada Status Architekta Twórcy nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, uprawnienia w zakresie projektowania architektonicznego i wykonawstwa oraz Status Rzeczoznawcy Budowlanego w specjalności architektonicznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich i Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej oraz Komisji Naukowej PAN w Katowicach. Za osiągnięcia zawodowo-twórcze, naukowe, dydaktyczne i organizacyjne autor otrzymał wiele wyróżnień, podziękowań, nagród resortowych i odznaczeń państwowych.
Sala wystawowa MBP, Filia nr 1, pl. Inwalidów Wojennych 3
Wystawa filatelistyczna – 20. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Gliwicach
Wystawa czynna do 31 lipca 2019 r.
17 czerwca 2019 r. minie 20 lat od pamiętnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gliwicach. Mimo upływu czasu zapewne wielu z nas doskonale pamięta ten dzień. Z tej okazji Gliwicki Klub Kolekcjonerów, Oddział Gliwicki Polskiego Związku Filatelistów i Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowali wystawę filatelistyczno-kolekcjonerską pt. „20. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Gliwicach”, przypominającą to doniosłe wydarzenie. Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza oraz Biskupa Gliwickiego Jana Kopca. Na wystawie zaprezentowane zostaną zbiory tematyczne filatelistów z Rudy Śląskiej i Gliwic. Zbiór pt. „Podróże Jana Pawła II na znaczkach pocztowych świata” prezentuje znaczki pocztowe, bloki i arkusiki emitowane przez poczty krajów, które odwiedzał Jan Paweł II. Gliwiccy filateliści i kolekcjonerzy prezentują dokumentację filatelistyczną pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r., zbiór znaczków pocztowych „Jan Paweł II” wyemitowanych przez Pocztę Polską oraz wydawnictwa filatelistyczne Gliwickiego Klubu Kolekcjonerów pt. „Śladami Jana Pawła II w dniu kanonizacji” i „Ziemia gliwicka św. Janowi Pawłowi II”. Dodatkowo wystawa uzupełniona będzie medalami, numizmatami oraz innymi walorami kolekcjonerskimi.
Z okazji wystawy zostały wydane medale okolicznościowe, karnet wystawy, znaczek personalizowany oraz kartka okolicznościowa i datownik pocztowy.
Ekspozycję będzie można oglądać w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3) w dniach od 3 czerwca do 31 lipca br. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 17 czerwca br. o godz. 17.00. Wstęp wolny, zapraszamy.
Galeria Perkoz, Filia nr 5, ul. Perkoza 12
Malarstwo moja pasja
Wystawa czynna od 8 lipca do 31 sierpnia 2019 r.
Zapraszamy na wystawę malarstwa Anny Kowalczyk – z zawodu nauczycielki, z zamiłowania malarki. Wystawa prezentuje piękne obrazy malowane na płótnie farbami akrylowymi, o bardzo różnorodnej tematyce i bogatej kolorystyce.
Biegaj z biblioteką
1 – 5 lipca 2019 r.
Zapraszamy dorosłych, młodzież i całe rodziny do aktywności z nagrodami!
Dla każdej osoby, która w ciągu jednego dnia przebiegnie (lub przejdzie) dystans pomiędzy dwiema, z trzech wybranych filii: Filią 21 (ul. Syriusza 30), Filią 30 (ul. Partyzantów 25) i Filią 13 (Paderewskiego 56) przygotowaliśmy nagrodę książkową. W celu otrzymania nagrody należy pobrać w jednej z tych filii i oddać w drugiej specjalny żeton z datą.
Filia nr 21, ul. Syriusza 30
Książki na wakacjach – konkurs fotograficzny
1 lipca do 31 sierpnia 2019 r.
Zapraszamy dorosłych i młodzież powyżej 15 lat do fotograficznej zabawy!
Konkurs będzie polegał na wypożyczeniu książki z biblioteki, zrobieniu jej zdjęcia z wakacji (np. książka nad morzem, książka pod wieżą Eiffla itp.) i przesłaniu go w formie cyfrowej do biblioteki na adres: filia21@biblioteka.gliwice.pl.
Dla autorów 10 najlepszych zdjęć przewidziane są nagrody książkowe.
Filia nr 21, ul. Syriusza 30
„Letni romans” – konkurs na limeryk
1 lipca do 31 sierpnia 2019 r.
Zapraszamy do wakacyjnego konkursu na limeryk. Treść limeryku powinna nawiązywać do tytułu konkursu. Prace można dostarczać do 31 sierpnia na adres filia21@biblioteka.gliwice.pl. Jeden uczestnik może zgłosić maksymalnie 5 limeryków.
Przyjaciel Małego Księcia
3 lipca 2019 r., godz. 17.00 – Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
8 lipca 2019 r., godz. 16.00 – Filia nr 30, ul. Partyzantów 25
10 lipca 2019 r., godz. 17.00 – Filia nr 9, ul. Czwartaków 18
Historia Małego Księcia ma wiele wymiarów i kontekstów. Tym razem poznamy ją z perspektywy Lisa. Będzie kameralnie, wzruszająco i zabawnie, a do tego muzycznie. Spektakl z towarzyszeniem skrzypiec. Przedstawienie teatralne w wykonaniu „Lufcika na korbkę”.
Liczba miejsc ograniczona, zapisy w bibliotece.
Filia nr 30, ul. Partyzantów 25
Stado Słoni
10 lipca 2019 r., godz. 12.00, godz. 16.00
Wszystkie dzieci oraz młodzież zapraszamy na warsztaty plastyczne. Tym razem będziemy malować słonie na bawełnianych torbach, które będą idealnym dodatkiem na wakacyjne wyprawy.
Filia nr 30, ul. Partyzantów 25
Zostać pilotem
12 lipca 2019 r., godz. 15.00
23 lipca 2019 r., godz. 10.00
„Dmuchawce, latawce, wiatr….” – wszystkie dzieci oraz młodzież zapraszamy na warsztaty modelarskie, podczas których nauczymy się konstruować wspaniałe, kolorowe latawce. Prowadzący – Stanisław Paździorek.
Liczba miejsc ograniczona (maksymalnie 15 osób), obowiązują zapisy w bibliotece tel.: 32 557 70 15, e-mail: filia30@biblioteka.gliwice.pl
Filia nr 9, ul. Czwartaków 18
Przyjaźń najważniejszą wartością w życiu
Zapraszamy na warsztaty tworzenia specjalnych bransoletek przyjaźni. Zajęcia dla dzieci od lat 7.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy – tel.: 32 237 94 24, e-mail: o-38@biblioteka.gliwice.pl
Filia nr 15, ul. Piastowska 3
Ogród mydlanych róż
29 lipca, godz. 16.30
Warsztaty mydlarskie, na których można będzie eksperymentować formą, kolorem, kształtem, fakturą i
zapachem. Uczestnicy będą mogli stworzyć własne glicerynowe mydełka według własnego projektu.
Własnoręcznie przygotowane różane mydełka będą doskonałą pamiątką ze spotkania z Małym Księciem.
Filia nr 21, ul. Syriusza 30
Mały Książe zaklęty w ceramice
5 lipca 2019 r., godz. 15.00
Zapraszamy na warsztaty, podczas których wykonamy ceramiczne magnesy z literackimi motywami.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy – tel.: 32 238 10 10, e-mail: o-37@biblioteka.gliwice.pl