NewsyRegion

ŚUW: Unijna kasa nie tylko dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Unijna kasa nie tylko dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Doskonała wiadomość dla gmin naszego województwa! Dzięki działaniom Komitetu Sterującego „Program dla Śląska” przy Wojewodzie Śląskim Jarosławie Wieczorkowi rozszerzono katalog beneficjentów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 o jednostki samorządu terytorialnego. To oznacza, że także samorządy, nie tylko wspólnoty mieszkaniowe, będą mogły ubiegać się o środki z UE na działania związane z walką z zanieczyszczonym powietrzem.

Wszystko zaczęło się od uchwały Komitetu Sterującego PdŚ z lipca zeszłego roku w sprawie podjęcia działań na rzecz zwiększenia efektywności wydatkowania środków w ramach poddziałania 1.7.1. „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim”. – To nam daje możliwość na znacznie sprawniejsze wykorzystanie środków, a przede wszystkim na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację komunalnych budynków wielorodzinnych. Takich budowli zaś jest przecież tysiące, niestety często bardzo zaniedbanych. Samorządy nie są zwykle w stanie samodzielnie ich wyremontować. Teraz jest na to szansa i bardzo cieszę się z tego, iż stało się tak dzięki pracom nad „Programem dla Śląska”. To kolejny przykład realnych efektów naszych działań i kolejny przykład dobrej i sprawnej współpracy z ministerstwami – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Uchwała trafiła do Podkomitetu Sterującego PdŚ, a stamtąd aż do Komisji Europejskiej, bowiem trzeba było zmieniać warunki POIiŚ. Ostatecznie, po kilku miesiącach, zakończyła się sukcesem. Do tej pory bowiem o pomoc mogły starać się w tym Programie jedynie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, czy też porozumienia wspólnot mieszkaniowych z województwa śląskiego.

Nabór projektów związanych z likwidacją niskiej emisji rusza już w marcu. Te dobre informacje przekazano na II posiedzeniu Podkomitetu ds. Programu dla Śląska w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. W spotkaniu, któremu przewodniczył minister Jerzy Kwieciński uczestniczyli także m.in. minister sportu Witold Bańka, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz Piotr Woźny – z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Póki co trwa jeszcze ustalanie dokładnych kryteriów, na mocy których jednostki samorządu terytorialnego będą mogły starać się o wsparcie finansowe.

Na co dokładnie gminy mają szansę otrzymać środki? – Na tzw. głęboką termomodernizację kamienic czy bloków do nich należących. A chodzi o ocieplenie budynku, wymianę okien, drzwi zewnętrznych, wymianę źródeł ciepła, czy modernizację instalacji ogrzewania. Będzie to więc jeden z kolejnych, które oferujemy, sposobów na walkę z niską emisją – wylicza wojewoda Jarosław Wieczorek.

Szczegóły dotyczące samego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 znajdują się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który wdraża poddziałania POIiŚ. 

 

 http://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/unijna-kasa-nie-tylko-dla-wspolnot-i-spoldzielni-mieszkaniowych