KnurówKultura i rozrywkaNewsy

Knurów: Premiera „Czadowego Filmu”, autorstwa knurowskiego reżysera Andrzeja Frata

 

    7 lutego miała miejsce premiera spotu „Czadowy Film”, autorstwa knurowskiego reżysera Andrzeja Frata. Film powstał na podstawie jego własnych przeżyć – przeżyć osoby, która zatruła się czadem. Dramat ten rozegrał się w styczniu 2018 roku. Wtedy to twórca postanowił stworzyć kampanię uświadamiającą i przeciwdziałającą zatruciom tlenkiem węgla, wykorzystując do tego swoje własne przeżycie i przygotowanie reżyserskie, które posiada.

Do projektu zaprosił znanego polskiego aktora – Artura Barcisia, który apelując o obudzenie czujności, przekonuje nas do skupienia się na przesłaniu filmu.
– Dotarcie do aktora nie było łatwe, jednak bez namysłu zgodził się przyjąć zaproszenie i wesprzeć nasz projekt – przyznaje reżyser.

W filmie wystąpiły także dwie knurowianki – znana m.in. z działalności dla Fundacji DKMS Joanna Świdrak oraz 4-letnia Kornelia Wilk.
– Długo się zastanawiałam, zanim przyjęłam propozycję mojego dobrego przyjaciela Andrzeja, bo nie jestem aktorką, a sceny, które miały mnie czekać, napawały lękiem. Udało się jednak, a ja stałam się bogatsza o nowe doświadczenie, za co bardzo mu dziękuję – mówi Asia.
Aktorskimi zdolnościami wykazała się także mała Kornelcia, która dzielnie znosiła długie godziny na planie. W filmie możemy usłyszeć także nuconą przez nią piosenkę.
Główną rolę zagrał Tomasz Parchański – młody aktor, który fenomenalnie odwzorował stany, przez jakie przechodzi osoba zatruta tlenkiem węgla. Może się jej wydawać na przykład, że jest w łóżku, mimo iż od wielu godzin leży na zimnej i mokrej podłodze.
– Nawet gdyby ten spot miał uratować choć jedną osobę, to było warto wziąć w nim udział i mówić o tym głośno – powiedział aktor w reportażu dla TVP Katowice.
Warto też wspomnieć, że fragmenty filmu oraz wypowiedzi aktorów oraz strażaków na temat przeciwdziałania temu „cichemu zabójcy”, pojawiły się także w wydaniu Wiadomości TVP.

Częścią kampanii jest ponadto dokument „Czadowy Film, czyli poleciałem na Ibizę”, będący relacją osób – między innymi knurowianki Jagody Rudnik – które, tak jak Andrzej Frat, przeżyły starcie z tym śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem. Jednym z bohaterów jest Michał Włodarski – 28-letnia ofiara tlenku węgla, któremu ta przegrana walka zniszczyła zdrowie i kazała przerwać karierę w Polskiej Akademii Nauk. Dokument można obejrzeć :

 

„Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę” to relacje czterech obcych sobie osób, które połączyło jedno – zatrucie tlenkiem węgla i przeżycie. Każda z nich doświadczyła tego stanu inaczej, każda ma swoje przemyślenia na temat wypadku i jego konsekwencji. Jednym z bohaterów jest Michał Włodarski – 28-letnia ofiara tlenku węgla z Katowic, człowiek któremu wypadek zrujnował zdrowie i kazał przerwać karierę w Polskiej Akademii Nauk.

 

Z inicjatywy twórców kampanii powstała także strona www.obudzczujnosc.pl, zawierająca informacje o tlenku węgla oraz metodach walki z nim. Będzie ona na bieżąco rozbudowywana i aktualizowana.
– Prace nad dwoma filmami i stroną www trwały rok. Film był gotowy w maju ubiegłego roku, jednak postanowiliśmy poczekać, by za sprawą pory roku znów uwrażliwić ludzi na ten temat. W tym czasie akcja poszerzyła się o kolejne elementy, więc mimo wszystko warto było poczekać – mówi reżyser.

 

„Obudź czujność – nie zasypiaj na zawsze”

 

 

Knurów: „Czadowy Film” – prapremiera w Pracowni Smaku „ORSO”