Ciekawostki z ...Kultura i rozrywka

Kultura: „Opowiedz mi dziadku”, „Opowiedz mi babciu” – propozycja na Dzień Babci i Dziadka

  Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa okazja, by w wolnym czasie dzielić się rodzinnymi opowieściami, wspominać minione lata i zajadać się świątecznymi smakołykami, przygotowywanymi według przechowywanych w pamięci dziadków, rodzinnych receptur. Pomogą nam w tym albumy Opowiedz mi dziadku, Opowiedz mi babciu”, które od kilku lat biją w Polsce rekordy popularności. Dostępne w księgarniach oraz na moidziadkowie.pl, razem z grą rodzinną Jak to wtedy było.

Opowiedz mi babciu i Opowiedz mi dziadku to niezwykłe albumy, zilustrowane zdjęciami z minionego stulecia w Polsce. Książki prezentują piękną ideę gromadzenia i pielęgnowania wspomnień rodzinnych. Są idealnym pomysłem na prezent świąteczny czy z okazji Dnia Babci i Dziadka. To także świetna propozycja wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny, ponieważ zawierają dużo miejsca na rodzinne zdjęcia, wycinki i własnoręczne rysunki i opisy. Są bezcenną pamiątką dla dzieci, która z pewnością pomoże im w kształtowaniu własnej tożsamości.

Albumy są nietypowe ze względu na to, że ich współautorem za każdym razem jest konkretnie wybrana babcia, czy dziadek, a ich intymna – rodzinna lektura możliwa jest dopiero po wypełnieniu stron (napisaniu książki) przez dziadków. Opowiedz mi babciu, Opowiedz mi dziadku to zawsze inna, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju opowieść, to przewodnik po świecie i życiu naszych babć i dziadków.

Zawarte w książkach rozdziały prowadzą autorów (babcie i dziadków) przez kolejne etapy życia, ułatwiając uporządkowanie własnych wspomnień, według konkretnych przestrzeni życiowych – dzieciństwo i rodzina, szkolne lata, historia małżeństwa naszych dziadków, życie zawodowe, czy zainteresowania. Jest w nich miejsce zarówno na sekretne receptury kulinarne przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak i na zapis emocjonalnych wspomnień związanych z najważniejszymi, przełomowymi momentami w życiu.

Albumy te pielęgnują najcenniejsze wartości rodzinne i służą podtrzymaniu tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Idea książek zmusza do refleksji i odpowiedzi na pytania: Jaką rolę mogą pełnić wspomnienia dziadków w życiu dzieci, jaka jest ich wartość i czy nasze społeczeństwo ceni sobie doświadczenie starszych? Jak się zrozumieć, kiedy dzielą nas lata i doświadczenia i jak nauczyć wzajemnego szacunku w kontaktach dziadkowie-dzieci?
Więcej na
http://moidziadkowie.pl/

Jak to wtedy było? to gra planszowa przeznaczona dla całych rodzin, która jest doskonałym pretekstem do wspólnego spędzania czasu bez użycia telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów oraz do odkrywania opowieści z życia rodzinnego, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy!

Jak to wtedy było? to planszówka, w której babcia, dziadek, matka, ojciec, ale także dzieci i znajomi w przyjaznej atmosferze odkrywają i dzielą się rodzinnymi wspomnieniami. Zawiera karty z fotografiami retro, które w zabawny sposób, na zasadzie skojarzeń zachęcają do opowieści. Gra podzielona jest na dwa etapy. Podczas pierwszego najważniejsze jest właśnie opowiadanie i uważne, aktywne słuchanie. Gracze inspirowani wylosowaną kartą z obrazkiem snują opowieści, przypominając sobie najdrobniejsze szczegóły z danej historii. Podczas tego etapu poznajemy nieznane historie z życia naszych bliskich, uczymy się aktywnego słuchania i zadajemy dodatkowe pytania, budujące pełen obraz danej historii.

W drugim etapie sprawdzamy, jak uważnie słuchaliśmy opowieści oraz ćwiczymy swoją pamięć! Gracze odpowiadają na pytania znajdujące się na innej puli kart. Pytania związane są z opowieściami pozostałych uczestników zabawy. Każda poprawna odpowiedź umożliwia nam poruszanie się do przodu po planszy. Zwycięzcą jest ten, kto najlepiej wszystko zapamięta i będzie pierwszy na mecie.

Ale to nie zwycięstwo jest w tej grze najważniejsze, a doświadczenia i przygody, o których usłyszysz oraz opowieści babci, dziadka i naszych bliskich, które pozostaną w naszej pamięci jako piękne wspomnienia. Wszak kochający dziadkowie to największy skarb rodziny. Dzieci mające częsty kontakt z dziadkami mają bogatsze doświadczenia rozwojowe, ponieważ poza rodzicami i nauczycielami z nikim tak szczerze nie porozmawiają, jak z babcią czy dziadkiem.

Więcej na: https://moidziadkowie.pl/