Czerwionka-LeszczynyKultura i rozrywka

Józef Lompa – zapomniany Śląski Tytan pracy.

   Urodził się 29 czerwca 1797 w Oleśnie, zmarł 29 marca 1863 w Woźnikach Śląskich.. Górnośląski działacz, poeta, tłumacz, publicysta, prozaik, pionier oświaty ludowej oraz etnografii na Śląsku. Prekursor procesu polskiego odrodzenia narodowego na Górnym Śląsku oraz autor polskich podręczników szkolnych, a także miłośnik śląskich legend i baśni. Kształcił się w Opolu i Wieluniu a następnie we Wrocławiu, gdzie w 1817 roku zdał egzamin nauczycielski.  Przez krótki czas był nauczycielem w Łomnicy i Lublińcu. Następnie zamieszkał w Lubszy, gdzie spędził 30 lat swojego życia. Żonaty był dwukrotnie a żony urodziły mu kilkanaście dzieci !. Pracował tam jako gminny pisarz i organista, a także jako nauczyciel w założonej przez siebie szkole. Pisał wiersze i opowiadania, gromadził materiały z dziedziny historii Śląska i śląskiego piśmiennictwa, spisał dzieje wielu śląskich miast, zbierał ludowe pieśni, baśnie i legendy, tłumaczył poezję i prozę, a także pisał artykuły do wielu czasopism. Wydał wtedy podręcznik o historii Śląska oraz pierwsze zbiory pieśni kościelnych na Śląsku. Jego szeroką twórczość historyczną i etnograficzną uzupełniają prace z dziedziny rolnictwa, ogrodnictwa oraz hodowli zwierząt i ptactwa. W Lubszy przyczynił się również do remontu kościoła, do którego kupił zegar na wieżę. Ciekawą inicjatywą był założony przez niego ogród botaniczny – po uporządkowaniu szkolnego ogrodu, zasadził i zgromadził w nim ponad 500 gatunków roślin (każda z nich posiadała tabliczkę ze swoją nazwą w języku łacińskim, polskim i niemieckim).

   Propolska działalność i głoszone hasła o łączności Śląska z Polską przysporzyły mu wielu wrogów i przeciwników. W 1850 roku postawiono mu kilka niesłusznych zarzutów, co doprowadziło do zwolnienia z pracy bez prawa do emerytury. Osiem lat później wyprowadził się z Lubszy do Woźnik. Niedługo potem jego stan zdrowia znacząco się pogorszył i po 5 latach zmarł.

   Jego imieniem nazwano ulicę w Osiedlu Malenie łączącą Leszczyny z Czerwionką i Czuchowem. Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, w ramach projektu „Przez pamięć i dziedzictwo do integracji”, przypomina tego wybitnego Ślązaka. Przy ulicy na Maleniu, której jest patronem, umieszczona będzie tablica z biogramem Lompy /fot. nr 1/a uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 wykonali piękny folder o nim /fot. nr. 2/ . Młodzież z SP Nr 1, mieszkańcy Malenia, leszczyńscy seniorzy oraz członkowie Stowarzyszenia brali udział w wycieczce „Szlakami Józefa Lompy” na trasie Olesno – Woźniki Ślaskie – Lubsza

materiał: Krzysztof Kluczniok – Prezes SPL „Dzwon”