Czerwionka-Leszczyny: Miejsca Pamięci.
Wiedza o regionie traktowana jest nadal okazjonalnie i powierzchownie. Skutkuje to małym zainteresowaniem i troską o dobro wspólne jakim są nasze lokalne miejsca pamięci oraz patroni naszych ulic.
Brak wydawnictwa które by w sposób pełny i kompleksowy opisywało lokalne miejsca pamięci . Z danych zawartych w „Wykazie miejsc pamięci ” prowadzonych przez Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Śląski Urząd Wojewódzki wynika ,że na terenie naszej gminy znajduje się 14 /lub 15/ miejsc pamięci.
W Czerwionce znajdują się trzy :
– Pomnik ku czci rozstrzelanego przez Włochów w czasie III Powstania Śląskiego Piotra Furgoła /w parku obok SP 4/,
– Grób zbiorowy wojenny więźniów b. KL Auschwitz-Birkenau / na cmentarzu/,
– Tablica upamiętniająca Bohaterów Powstań Śląskich /przy MOK na ul. Wolności/.
Tablica na domu przy ul. Kościuszki, w którym mieszkał Wilhelm Szewczyk, zniknęła z rejestru ŚUW.
W Czuchowie mamy kolejne trzy :
– Tablicę upamiętniającą nauczycieli tamtejszej Szkoły /w szkole/,
– Tablicę ku czci T. Migdałka oraz ofiar terroru stalinowskiego,
– Pomnik będący symbolem pamięci o mieszkańcach Czuchowa poległych w czasach Powstań Śląskich i II Wojny Światowej. Obydwa przed Szkołą – aktualnie poddawane renowacji.
Także trzy miejsca pamięci zlokalizowane są w Dębieńsku, dwa na cmentarzu parafialnym :
– Grób zbiorowy wojenny poległych w czasie Powstań Śląskich,
– Płyty upamiętniające Ofiary Katyńskie oraz poległych w Powstaniach Śląskich i w czasie II Wojny Światowej.
Trzecim jest znajdująca się w kościele tablica poświęcona Ślązakom pomordowanym, deportowanym i prześladowanym w latach 1945 – 1956.
Na cmentarzu w Książenicach znajduje się mogiła zbiorowa 45 więźniów byłego KL Auschwitz-Birkenau zamordowanych w styczniu 1945 roku podczas „Marszu Śmierci”.
Z tą tragedią związane są dwa kolejne miejsca w Leszczynach :
– Pomnik z prochami byłych więźniów oświęcimskich usytuowany na skarpie obok estakady dworcowej. Miejsce ze stosownymi tablicami, świetnie zlokalizowane i wyeksponowane.
– Symboliczna mogiła z krzyżem i tablicą w miejscu pierwotnego pochówku ofiar Marszu Śmierci zlokalizowana ok 200 m. od Pomnika. W 1955 roku nastąpiła ekshumacja zwłok na cmentarz w Gliwicach.
Na nowym leszczyńskim cmentarzu znajduje się pomnik nagrobny ku czci poległych w Powstaniach Śląskich, Kampanii Wrześniowej 1939 oraz zamordowanych w hitlerowskich obozach śmierci.
Ostatnim miejscem pamięci jest kapliczka w Przegędzy na placu szkolnym /od strony ul. Mikołowskiej/. Upamiętnia ona mieszkańców Przegędzy poległych w Powstaniach Śląskich i I Wojnie Światowej.
Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, w ramach projektu dofinansowanego przez Gminę, pracuje nad wydaniem folderu o naszych Miejscach Pamięci. Będzie czynić też starania o wpisanie do rejestrów starego leszczyńskiego cmentarza.
Krzysztof Kluczniok – Prezes SPL „Dzwon”