GliwiceInformacjeKultura i rozrywka

Gliwice: Festiwal Ulicznicy, weekend trzeci

14 lipca 2018, sobota, 12.00 – 15.00
Park Chopina – Alejka Forum (impreza towarzysząca)
Opowieści z Walizki
warsztaty kreatywne dla dzieci

Jak co roku, jako swoistą rozgrzewkę przed spektaklami dla dzieci proponujemy również warsztaty kreatywne! Podczas tej edycji festiwalu warsztaty prowadzić będą zaproszone teatry, tym samym już od samego początku wprowadzając najmłodszych w swój czarodziejski świat.

Co tydzień w zupełnie innym stylu, ale równie porywająco – będzie więc lalkarsko, plastycznie, cyrkowo, magicznie!

14 lipca 2018, sobota, 16.00
Park Chopina
Opowieści z Walizki – „Koło Fortuny”

Koło Fortuny – opowieści interaktywne to próba realizacji idei, by opowieściom nie było końca, by toczyły się jedna po drugiej zaskakując nas i mobilizując do nieustannej improwizacji. Uczestnicy młodsi i starsi mogą zakręcić kołem i wygrać baśń, piosenkę lub jarmarczne fanty. Pośród historii są piękne, dworskie opowieści, ale dominują nieco niegrzeczne, podwórkowe, krótkie formy do śmiechu i strachu. Piosenki to tradycyjne wyliczanki z autorską muzyką na akordeon i bębenek obręczowy.

Opowieści z Walizki to grupa opowiadacza ożywiająca dawne i współczesne historie i bajki, czerpiąca inspiracje z wielokulturowej tradycji Polski oraz bogactwa światowego dziedzictwa kulturowego. Muzyka towarzysząca opowieściom jest tradycyjna, wzbogacona o nowe formy przestrzeń dla dźwięków i tradycyjnych, starych lub rekonstruowanych, instrumentów.

www.opowiescizwalizki.pl

14 lipca 2018, sobota, 18.00
Rynek
Teatro Necessario – „Clown in Libertà” (Włochy)
spektakl (polska premiera)

Jeśli się dłużej zastanowić – clown jest ukryty w naszej podświadomości – kiedy się wygłupiamy, kiedy ze sobą przepychamy, gdy się zakochamy, każdy zabawny aspekt naszej osobowości, który powstrzymuje śmiertelną powagę… wierzymy, że każdy go ma w sobie. To tylko kwestia decyzji, czy chcemy go wypuścić, czy chcemy wykorzystać go profesjonalnie. W tym cała różnica, w tym cała trudność.
Gilles Deacque

Koncert nieustannie przerywany komicznymi dygresjami muzyków czy może klaunada w wyszukany sposób okraszona muzyką? Spektakl to szansa na euforyczną rozrywkę i swoiste katharsis trzech clownów, podekscytowanych faktem, że mają wreszcie publiczność na wyłączność.
Opowiedziana bez słów historia dziwnego popołudnia, w którym trio clownów próbuje skonstruować spektakl, który ma bawić, zadziwić, a finalnie wygrać dla nich publikę. Zagrywając się do szaleństwa, walczą między sobą o widza w serii akrobacji, pojedynków w zwolnionym tempie, zawiłej żonglerki i wstrząsających piramid!

A centrum akcji jest muzyka – nadająca rytm, wpleciona w każdą akcję. Spektakl to właściwie efekt świadomej muzycznej podróży, która trwa nieprzerwanie, nawet podczas szalonych akrobacji i komicznych zwrotów akcji.

www.teatronecessario.it

15 lipca 2018, niedziela, 18.00
Ruiny Teatru Victoria (Al. Przyjaźni)
Teatro Necessario – „Nueva Barberia Carloni” (Włochy)
spektakl (wejściówki*) (polska premiera)

W skromnych, prowincjonalnych zakładach fryzjerskich wciąż stoją prostokątne lustra, przyćmione czasem, stare skrzypiące krzesła i zardzewiałe sprzęty. Ale ledwie pół wieku temu to właśnie u fryzjera tętniło życie towarzyskie – w ulubionym miejscu spotkań gentlemanów.

Miejsce pełne dyskrecji, gdzie można było bez obaw dyskutować o bieżących zdarzeniach i ideach. Była muzyka, była kawa, były ekscentryczne anegdoty fryzjera, na którym zawsze można było polegać. Zakład fryzjerski, ujmując rzecz krótko, był kluczowym punktem wioski.

Spektakl przenosi w te, nie tak odległe czasy, gdy fryzjerzy śpiewali, grali, serwowali drinki, służyli radą… w skrócie – zabawiali gości. No i, oczywiście, strzygli. Trzech aspirujących fryzjerów i całkiem spora poczekalnia. Przestrzeń w pewnym sensie definiuje otaczająca ją publiczność – stając się finalnie jej integralną częścią.

To spektakl o czekaniu – fryzjerzy czekający na klienta, zabijający czas popisami umiejętności. Ale i widz czeka – i biorąc pod uwagę to, co widzi – całkiem słusznie obawia się najgorszego. Czekanie, które maskuje głębszy kryzys tożsamości – bo przecież podobnie jak bycie fryzjerem definiuje „posiadanie klientów”, tak bycie aktorem definiuje „posiadanie publiczności”.

Szamani i doktorzy – artyści skalpu, gotowi rozwiązać każdy problem przy wtórze muzyki, kosmetyków i niebywałego talentu – pewni, że klient opuści spektakl czyściutki, ogolony, zregenerowany i podniesiony na duchu!

www.teatronecessario.it

*) rezerwacja i odbiór darmowych wejściówek w GCOP COK „Perełka”, ul. Studzienna 6 (tel. 32 775 20 53) oraz bezpośrednio przed spektaklami

Link do wydarzenia:

https://web.facebook.com/events/446265032506561/