GliwiceInformacje

W gliwickiej onkologii otwarto jedyne w Polsce Centrum Radiochirurgii Nowotworów

Supernowoczesna placówka działa przy Zakładzie Radioterapii gliwickiego IO. Jest wyposażona w najnowszy sprzęt pozwalający na nieinwazyjne leczenie pacjentów.

To aparatura, której nie posiada żadna inna placówka w Polsce, zakupiona dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia oraz Funduszom Europejskim. Chodzi przede wszystkim o nowoczesny akcelerator CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny, pozwalający na podawanie wyższych dawek promieniowania niż przy tradycyjnych metodach radioterapii, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pacjentów.

 Mam nadzieję, że ta metoda pomoże pacjentom nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce w osiągnięciu zdrowia, w przedłużeniu życia (…) Jest to leczenie, które daje nam szansę na skrócenie czasu, poprawę tolerancji, nie wymaga zawsze hospitalizacji i w związku z tym jest to oferta dla pacjentów nie do przecenienia – podkreślił podczas wczorajszego otwarcia Centrum Radiochirurgii Nowotworów dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach, prof. dr hab. med. Krzysztof Składowski.

Jak przyznał, centrum powstawało na przestrzeni kilku ostatnich lat, kiedy to gromadzona był unikalna aparatura służąca do radiochirurgii. Dzisiaj  w części diagnostycznej do dyspozycji pacjentów są aparaty do tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i jeden z niewielu w Polsce pozytonowy tomograf emisyjny ( PET-CT), pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe. Część terapeutyczna jest z kolei wyposażona w 7 specjalistycznych urządzeń – 4 nowoczesne akceleratory TrueBeam, dzięki którym na bieżąco można kontrolować i modyfikować położenie chorego, aparat Edge do radiochirurgii i radioterapii oraz 2 roboty CyberKnife umożliwiające precyzyjne usuwanie guzów, z których jeden został zaprezentowany 14 czerwca, a drugi pomógł już przez ostatnie lata w leczeniu kilku tysięcy pacjentów.

W Centrum Radiochirurgii Nowotworów będą leczeni chorzy na nowotwory pierwotne i nawrotowe oraz ci z przerzutami. Chodzi głównie o kwalifikujące się do radiochirurgii nowotwory dobrze widoczne i tzw. odgraniczone, których wielkość nie przekracza 4 cm.

Info: gliwice.eu