Koncert Adrianny Noszczyk w Częstochowie okiem Tadeusza Puchałki
Wieczór z młodą wokalistką i zespołem muzyków w składzie;
Fortepian; – Wojciech Sanocki
Gitara ; Stanisław Sroka
Perkusja; Arek Skolik
Kontrabas; Piotr Górka
Trąbka; Artur Kulka,
tym razem był koncertem promującym wydanie pierwszej płyty Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie.
W programie piątkowego koncertu publiczność miała okazję wysłuchać najpiękniejszych utworów Anny German, w nowej aranżacji, a także wielu utworów własnych młodej piosenkarki a także kompozycji Wojciecha Sanockiego.
„POCZUJ TEN DŹWIĘK” – tak brzmiał tytuł koncertu, a tak naprawdę nie tylko muzyka i teksty piosenek stanowiły o wartości tego spotkania, ale także wspomnienia wielkiej postaci świata sztuki jaką była i pozostanie w naszej pamięci Anna German, a wszystko za sprawą młodej wokalistki oraz muzyków wspomnianego zespołu…
Każdy z koncertów Adrianny Noszczyk niesie za sobą wiele niezapomnianych wrażeń, zaś niezwykle przyjazny stosunek do ludzi sprawia, że tuż po koncercie artystka gotowa jest na spotkanie, rozmowę i bliski kontakt z publicznością.
Adrianna Noszczyk urodziła się w Częstochowie, tam też ukończyła Liceum Artystyczne, przez wiele lat była chórzystką „Chóru Jasnogórskiego”, ukończyła Szkołę Aktorską przy Teatrze Śląskim w Katowicach, tam też zdobyła aktorskie szlify. Obecnie studiuje na UŚ. W roku 2014 na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German zdobyła wyróżnienie. To od tej pory osoba Anny German a także jej repertuar na stałe zapisały się w sercu młodej artystki, i co wielokrotnie podkreśla poezja śpiewana także od tej pory stała się jej pasją.
Płyta jest kontynuacją naszego recitalu „Bal u Posejdona” informowała wokalistka. Częstochowa to przede wszystkim sanktuarium. Miejsce nieprzerwanie odbywających się pielgrzymek na Jasną Górę. Można odnieść wrażenie, że koncerty Adrianny Noszczyk pięknie wpisują się w to miasto i jego niepowtarzalny charakter. Współpraca z zespołem układa się wspaniale informowała Adrianna Noszczyk. Pracujemy ze sobą od 2016 roku, już niedługo czeka nas tournee po takich krajach jak Włochy, Austria i Węgry, to będzie spore wyzwanie ale i piękna przygoda dodaje artystka.
Adrianna Noszczyk jest jedną z niewielu artystek, która nie tylko śpiewa, ale w sposób niespotykany prowadzi konferansjerkę podczas swoich koncertów. Potrafi w niecodzienny sposób wprowadzić publiczność w nastrój koncertu, a w dalszej jego części łączy śpiew i muzykę, w coś co można nazwać podróżą w inny piękniejszy, ale wcale nie łatwy w odbiorze świat. W autorskich utworach zespołu zauważyć można głębokie myśli, tak skądinąd bliskie Annie German, w których to tekstach podobnie jak u German dominuje – „Człowieczy los”.
Na koncert promujący wydanie płyty przyjechali przedstawiciele wielu redakcji. Byliśmy tam także my, czyli przedstawiciele portalu IKnurów.pl oraz kwartalnika „Informacje Historyczne i Kulturalne z Gminy Pilchowice”, czyli jakby nie było serca Górnego Śląska. Na koncert zostaliśmy zaproszeni przez artystów już po raz drugi. Muzycy ciepło wspominają koncerty na Górnym Śląsku i z pewnością zobaczymy i usłyszymy Adriannę Noszczyk u nas już niedługo.
Karierę młodej piosenkarki a także członków Jej zespołu, dzięki portalowi społecznościowemu „się myśli” z redakcją w Lublinie śledzą sympatycy muzyki także na tak zwanej „wschodniej ścianie kultury naszego kraju”. Miasto stojące na mocnych fundamentach sztuki i wielkiej muzyki, chociażby takiego zespołu jak „Budka Suflera”, który to zespół na swojej muzyce i pięknych tekstach wychował kilka pokoleń – podobnie jak dziś robi to Adrianna Noszczyk potrafili rozbudzić głębokie uczucia do tego gatunku sztuki. Wspomnijmy także o naszym skrzypku Henryku Wieniawskim, którego korzenie sięgają tego miasta. Nie sposób także pominąć takich postaci jak Andrzej Rzymkowski – muzyk, saksofonista klasyczny, a także kompozytor. Waldemar Bochniarz saksofonista jazzowy, czy Tadeusz Mazurek, dyrygent, kompozytor , znany i ceniony także na Górnym Śląsku, zatem czytelnik lubelski jest wymagający znający i potrafiący docenić dobrą, trudną muzykę i z całą pewnością wspomniana grupa muzyków zasługuje na to by czytano o nich właśnie w tym mieście.
Kończąc warto wspomnieć, że płyta, na której znajdziemy między innymi takie utwory jak; „Wędrówkę z cieniem”, „Księżyc i róże”, „Pomyśl o mnie zanim wzejdzie księżyc”, „Jedna chwila wystarczyła”, „Tańczące Aurydyki”, „Poczuć ten dźwięk” – powstała dzięki wspólnej inicjatywie Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie oraz artystki Adriannie Noszczyk związanej z MDK.
Szukajcie płyty „Poczuj ten dźwięk” bo warto. Warto także bywać na koncertach tej grupy muzyków, bo niosą one za sobą niezapomniane wrażenia.
materiał przygotował Tadeusz Puchałka