Gliwice: Zmiany w żłobkach
Zmienił się statut Żłobków Miejskich. Tak zdecydowali podczas ostatniej sesji miejscy radni. Na co mogą liczyć rodzice najmłodszych gliwiczan?
Jedna z ważniejszych zmian to możliwość przyjęcia dziecka do żłobka na okres krótszy, niż do tej pory, w związku z trwającą ponad dwa tygodnie nieobecnością innego żłobkowicza. Pierwszeństwo w takim wypadku będą miały dzieci z listy oczekujących.
– Ponadto ustawa określa preferencyjne warunki przyjmowania dzieci z orzeczoną niepełnosprawności oraz dzieci z rodzin wielodzietnych, dlatego w statucie wprowadzono zapis o przyjmowaniu tych dzieci w pierwszej kolejności. Dodatkowo w przypadku przyjęć dzieci niepełnosprawnych konieczna jest każdorazowe, indywidualne rozeznanie sytuacji – to lekarz prowadzący zdecyduje czy dziecko z określonym rodzajem niepełnosprawności może funkcjonować w grupie żłobkowej, wydając stosowne zaświadczenie – mówiła podczas sesji Rady Miasta Hanna Kołodziejczyk, dyrektor Żłobków Miejskich w Gliwicach.
Rodzice będą mieli również możliwość aktywnego uczestnictwa w działalności placówki, np. składania propozycji zajęć, współorganizowania okazjonalnych uroczystości i innych wydarzeń integracyjnych. W oddziale będzie mogła zostać powołana Rada Rodziców, podobnie jak w szkołach i przedszkolach będą również organizowane okresowe zebrania.
Nowy statut określa też zasady opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi z uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności, wspomagania indywidualnego rozwoju oraz wychowania dziecka przy aktywnym udziale rodziny.
W Gliwicach działają 4 oddziały żłobków miejskich. W sumie korzysta z nich 230 maluszków. Wprowadzane zmiany w statucie Żłobków Miejskich są wymagane ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.
Info: gliwice.eu