Kultura i rozrywkaRegionZabrze

Zabrze: Muzeum Górnictwa Węglowego i Akademia Po Szychcie – okiem Tadeusza Puchałki

Zaprosiły słuchaczy oraz sympatyków historii górnictwa w dniu 28 listopada na ostatni w tym roku wykład, którego tematem tym razem była;  Rewitalizacja Sztolni i jej udostępnienie dla ruchu turystycznego. Gości tradycyjnie powitał dr. Zenon Szmidtke.

Zbliżające się górnicze święto, to nie tylko czas organizowania akademii. Mija także czas chciałoby się powiedzieć nic nie znaczących przemówień. W obiektach takich jak śląskie muzea organizowanych jest w tym czasie wiele spotkań, odczytów i prelekcji  mających na celu wskazanie nie mniej ważnych od wydobycia węgla – projektów mających na celu  ratowanie zabytków związanych z górnictwem.

Tematem referatu który wygłosił Jan Gustaw Jurkiewicz, był okres powstania sztolni ze wspomnieniem jego założycieli a także pomysł, oraz żmudna droga do realizacji marzeń kilku zapaleńców, pasjonatów górnictwa
w pełnym tego słowa znaczeniu wśród których znalazł się także wspomniany prelegent.  Pomysł ten miał na celu  rewitalizację tego szczególnego obiektu.

 

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, historia jej powstania i współczesność.

Przypomnijmy, iż powstała ona w latach 1800 do 1869, i zaliczana jest do najdłuższych tego typu sztolni (kanałów)
w Europie. Jej całkowita długość wynosiła 14,25 km. Pomysłodawcą oraz projektantem był Friedrich Wilhelm von Reden, wespół z Johnem Baildonem. Sztolnia zaczynała się na terenie kopalni „Król”, zaś wylot Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej znajdował się na terenie miasta Zabrze w okolicach rzeki Bytomki. W założeniach projektantów było aby sztolnia spełniała zadanie odwadniania  kopalni Królowa Luiza w Zabrzu oraz kopalni „Król” w Królewskiej Hucie, służyła ona także do transportu urobku który transportowano łodziami do Kanału Kłodnickiego. Inwestycja ta pochłonęła wtedy niebagatelną sumę 889 tys. talarów.

Z pewnością obiekt ten był wyjątkowy z wielu względów, a dziś może stanowić on wyjątkową atrakcję turystyczną.
W artykule zamieszczonym na stronie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu czytamy między innymi;[…] Po zjechaniu na poziom sztolni, turyści rozpoczną zwiedzanie od pokonania 550 metrowego odcinka sztolni łódkami
z napędem akumulatorowym, po drodze mijać będą trójwymiarowe inscenizacje[…] Jest to tylko niewielki wycinek tych atrakcji które czekać będą na zwiedzających. Warto dodać, że na zakończenie tej niecodziennej przygody turyści zostaną oprowadzeni po budynku obsługi ruch turystycznego, stamtąd specjalnymi autokarami zostaną przewiezieni w rejon dawnego pola zachodniego Kopalni Zabrze. W programie wycieczki będzie także  zwiedzenie wystawy opowiadającej historię węgla od okresu karbońskiego, poprzez wydobycie węgla i wykorzystanie jako paliwo, aż do zastosowań czarnego złota w mikroinżynierii i nanotechnologii.

Więcej na; muzeumgornictwa.pl/index.php/galeria/132-arch/928-sztolniatemp -2

www.sztolnia.pl          https://pl.wikipedia.org/wiki/Główna_Kluczowa_Sztolnia_Dziedziczna

 

materiał: Tadeusz Puchałka