Ciekawostki z ...Informacje

Zakaz handlu w niedzielę

Sejm przegłosował ustawę, która w pierwszej fazie ogranicza, a od 2020 r. w praktyce zakazuje handlu w niedziele.

Od 1 marca 2018 r. sklepy będą działać w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Warto przypomnieć, że przepisy dotyczące zakazu handlu w 13 dni świątecznych nadal będą obowiązywać. W związku z tym faktem, będzie mogło dochodzić do „kumulacji” dni wolnych od handlu.

Będą jednak wyjątki od uchwalonych zasad.

W dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą będzie mógł się odbywać bez przeszkód.

Pierwsze zmiany nastąpią w 2019 r.

Przez cały rok w praktyce będzie 15 niedziel handlowych i 37 bez handlu. Handel będzie dozwolony w każdą ostatnią niedzielę w miesiącu oraz trzy niedziele przed świętami (analogicznie jak w 2018 r).

Niemal całkowity zakaz handlu w niedziele wejdzie w życie od 2020 r.

Nadal będą istniały trzy handlowe niedziele przed świętami. Handel będzie jednak dozwolony również w cztery dodatkowe. To sprawi, że zakaz będzie obowiązywać w 45 niedziel w roku, a handel będzie dozwolony w 7.

Z zakazu wyłączone będą sklepy on-line. Zakupy w niedziele będzie można robić też na stacjach benzynowych, w małych osiedlowych sklepach, piekarniach, lodziarniach, cukierniach, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami oraz na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.

Łącznie w całym 2018 r., uwzględniając niedziele objęte zakazem handlu oraz święta, zakupów nie będzie można zrobić przez 33 dni.

W 2019 r., po wejściu w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele, zakupy będzie można zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Włączając to dni świąteczne objęte zakazem handlu, za dwa lata sklepy będą zamknięte przez łącznie 51 dni.