„Chroń dziecięce uśmiechy” – akcja profilaktyczna w MSP2
Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci w Europie. Stan higieny jamy ustnej polskich dzieci jest bardzo zły i pogarsza się z wiekiem. Według danych Ministerstwa Zdrowia próchnicę ma 99 procent społeczeństwa.
Program edukacyjno- profilaktyczny „Chroń dziecięce uśmiechy” ma za zadanie budować wśród uczniów szkół podstawowych świadomość jak ważna jest pielęgnacja zębów oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej.
Realizatorami akcji jest Polski Czerwony Krzyż, Wrigley Poland, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i grupa Lux Med. Z grupy realizatorów (http://mojorbit.pl/
Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie.
Polski Czerwony Krzyż wraz partnerami tj: Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz grupa Lux Med. od 2013 roku prowadzi program edukacyjno-profilaktyczny ” Chroń dziecięcy uśmiech”.
Mając na uwadze dobro dzieci a zarazem starając się przybliżyć działania którymi między innymi zajmuje się Polski Czerwony Krzyż czyli profilaktyką promocji zdrowia o której większość obywateli Knurowa nie wie, jako oddział PCK w Knurowie postanowiliśmy przystąpić do akcji.
Drogą odpowiednich kwalifikacji oraz postawionych przed nami kryteriów zostaliśmy jako nieliczne oddziały PCK na śląsku wytypowani do przeprowadzenia akcji profilaktycznej ” chroń dziecięce uśmiechy”.
Tym sposobem zapewniliśmy prawie 600 uczniom z knurowskich szkół możliwość przeprowadzenia bezpłatnych przeglądów dentystycznych.
Każde dziecko po wcześniejszym wyrażeniu zgody przez rodzica otrzymuje przegląd swojej jamy ustnej oraz drobny upominek.
Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Pana Prezydenta Miasta Knurów Adama Rams w szkole podstawowej nr 2 w Knurowie w dniach 27-28.10.2015 godzina 10.00, głównym koordynatorem akcji jest pani Gabriela Bieniek.
Rozmawialiśmy na wydarzeniu w MSP 2 z Łukaszem Dereniem koordynatorem akcji, który powiedział nam , że:
„Akcja służy temu aby dzieciom w wieku 6- 12 lat przekazać jak dbać prawidłowo o higienę jamy ustnej. Dzieci mają w tym wieku próchnicę na poziomie dziewięćdziesięciu kilku procent. My to badamy i badania to potwierdzają. Chcemy tym dzieciom umożliwić dostęp do stomatologów. Często jest tak, że są w tym miejscu po raz pierwszy., boją się go a powinno się 2 razy w roku te ząbki przeglądać. Gabinety nie straszą.
Która to jest edycja?
Jest to już 3 edycja. Podczas akcji chcemy przebadać około 10 tys.dzieci. Jesteśmy w ostatnich 6 województwach m.in. śląskim w którym przebadamy 700 dzieci. Mamy za zadanie przebadać dzieci i zorientować się jaki jest stan próchnicy. Podczas akcji zwracamy dzieciom uwagę na nawyki, przypominamy o częstym myciu zębów, czy czyszczą przestrzenie międzyzębowe. Na koniec badamy ortodontyczne zmiany.
Jakie są kolejne kroki które proponujecie dzieciom?
Dziecko do 12 roku życia ma refundowane leczenie. Z informacją po przeglądzie którą po naszym badaniu ma dziecko, wraca do rodzica i to rodzice podejmują kolejne kroki. Gdyby były zmiany ortodontyczne są one refundowane i dziecko ma możliwość uzyskania aparatu zdejmowalnego.
Jeśli chodzi o próchnicę my weryfikujemy wszystkie zmiany na zębach i udzielamy informacji w tym zakresie.
Dziękujemy za rozmowę.
Podczas dzisiejszej akcji został przekazany rower trzykołowy Pawłowi Piaseckiemu.
Rower pozyskano dzięki akcji PCK ze zbioru odzieży używanej.