KMP Gliwice: Wkrótce się dowiedzą, że narobili sobie wielkich kłopotów!
Mimo braku działań akcyjnych, gliwiccy policjanci zatrzymali pięciu nietrzeźwych kierujących i czterech po użyciu alkoholu. Czy zatrzymani wsiadając za kierownicę wiedzieli, jakie konsekwencje prawne ich czekają? Poniżej podajemy syntetyczną informację o następstwach łamania przepisów w tym zakresie.
Przykłady z wczoraj:
– W Gierałtowicach przy ul. Powstańców Śląskich, podczas rutynowej kontroli, policjanci z gliwickiej drogówki zatrzymali volkswagena transportera. Szofer nie posiadał prawa jazdy. Do tego okazało się, że ciąży na nim zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Gliwicach. Policjanci wyczuli od mężczyzny alkohol – badania wykazały, że 43-latek ma we krwi dawkę dyskwalifikującą go jako kierującego.
– W czasie kontroli o godzinie 5.35 na ul. Knurowskiej w Gliwicach wyszło na jaw, że 31-latek kierujący motocyklem był pod wpływem alkoholu (przekroczony próg 0,5 promila). Czeka go proces o przestępstwo.
– O 5.50 w Rudzińcu przy ul. Szkolnej wpadł 45-latek kierujący w stanie nietrzeźwości (0,9 promila).
– O 7.23 w Gliwicach przy Knurowskiej zatrzymano 31-letnią knurowiankę – miała we krwi promil alkoholu i kierowała volkswagenem polo .
– Z kolei o godz. 14.30, podczas kontroli na ul. Jana Kochanowskiego w Gliwicach, zatrzymano 56-latka prowadzącego forda focusa. Mężczyzna był kompletnie pijany, w jego krwi ujawniono ponad 1,4 promila.
Przypomnijmy progi alkoholu we krwi:
– do 0,19 promila – dozwolone,
– od 0,2 do 0,5 promila – wykroczenie, tzw. stan po użyciu alkoholu,
– powyżej 0,5 promila – przestępstwo, tzw. stan nietrzeźwości.
Kierujesz w stanie po użyciu alkoholu?
Jeśli podczas kontroli drogowej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń.
Odpowiadamy więc za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku badani jesteśmy ponownie i jeśli nie będzie tendencji wzrostowej stężenia alkoholu, podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości 5 tys. zł i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Prowadzisz w stanie nietrzeźwości?
Jeśli podczas kontroli policyjnej alkomat wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co kary są dużo dotkliwsze.
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
– za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca karany jest zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata; gdy zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio;
– grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2 tys. złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad milion złotych;
– niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości;
– kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł;
– za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, a minimalny okres, na jaki zakaz będzie orzekany, to 3 lata.
Czy wiesz o innych konsekwencjach?
Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję, musi pamiętać, że nie jest objęty ochroną ubezpieczenia OC! Ubezpieczyciel naprawi szkodę pokrzywdzonego lecz zażąda od pijanego sprawcy zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał więc swoim majątkiem. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po użyciu narkotyków i innych środków psychoaktywnych.