Czerwionka-LeszczynyKultura i rozrywkaNewsy

Czerwionka-Leszczyny: Jesteśmy miastem od 55 lat !

Początki miejscowości wchodzących w skład Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny sięgają XIII wieku.

Wtedy to na kartach historii pojawiają się , w różnych brzmieniach, Bełk, Dębieńsko, Książenice , Leszczyny i Szczejkowice. Prawdopodobnie niewiele młodsze są i pozostałe części dzisiejszej jednostki administracyjnej.

Pod koniec Średniowiecza budowane są na naszym terenie pierwsze kościoły i powstają kolejno parafie w Bełku, Dębieńsku i Leszczynach.

Wsie parafialne miały większe znaczenie niż pozostałe.

Przez kilkaset lat nic nadzwyczajnego się nie dzieje.


W XIX wieku zaczynają powstawać, początkowo niewielkie, zakłady wydobywające węgiel i rudę żelaza. Przyczynia się to do rozwoju naszych miejscowości – szczególnie Czerwionki, Czuchowa i Dębieńska.

Intensywny rozwój przemysłu górniczo-hutniczego na pruskim wówczas Górnym Śląsku na przełomie wieków XIX i XX to dalszy rozwój osadniczy i gospodarczy. Czerwionka staje się ważnym centrum przemysłowym i administracyjnym na naszym terenie. I Wojna Światowa, Plebiscyt – którego wynikiem było przyłączenie tej części Śląska do Polski, niewiele zmieniają.

Podobnie było w czasie II Wojny Światowej i kilka lat po jej zakończeniu. Zmiany ustrojowe spowodowały jednak intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. Z początkiem lat 50-tych ub. wieku zaczyna powstawać duże osiedle mieszkaniowe w Leszczynach, Zasiedlały je rodziny przybywających do pracy w Rybnickim Okręgu Węglowym.

Populacja Leszczyn zwiększa się kilkakrotnie a i w pozostałych miejscowościach przybywa mieszkańców, niektóre wsie stają się osiedlami, Leszczyny zostają Osiedlem 25 września 1954 roku.
W roku 1962 w ramach zmian podziału administracyjnego Polski Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 lipca tegoż roku kilkadziesiąt osiedli „zalicza się do miast”, w tym Czerwionkę i Leszczyny a także nieodległe Boguszowice i Orzesze.

Kolejne lata przynoszą naszym miejscowościom rozwój spowodowany doskonałą koniunkturą górnictwa, które stało się oczkiem w głowie ówczesnych władz kraju. Powstają nowe kopalnie w ROW, w tym kop. „Szczygłowice”. Rozbudowuje się leszczyńskie osiedle.
To okres największej dynamiki tego młodego wówczas miasta. Powstają plany budowy nowych osiedli, centrów handlowo-usługowych i sportowych w Leszczynach. Rusza budowa Zakładów Drobiarskich i Chłodni Składowej, zmienia się charakter Leszczyn tracących swoją funkcję „sypialnianą”.
Ten rozwój przyczynił się chyba do tego, że w czasie kolejnej zmiany na mapie administracyjnej Polski rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 maja 1975 roku „włącza się do miasta Leszczyny w powiecie rybnickim obszar miasta Czerwionka w tym powiecie”. Kolejny ważny dla nas rok to rok 1977. Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, dwoma rozporządzeniami z dnia 25 stycznia tego roku zmienia nazwę gminy Bełk na Leszczyny i ustala „siedzibę gminnych organów władzy i administracji państwowej w mieście Leszczyny”. Tym samym Rozporządzeniem „włącza się do gminy Leszczyny obszar sołectwa Książenice ze znoszonej gminy Ochojec”. Drugim Rozporządzeniem „włącza się do miasta Leszczyn ze znoszonej gminy Ornontowice obszar sołectwa Dębieńsko”. Powstaje więc nowa jednostka administracyjna – Gmina i Miasto Leszczyny z ponad 40 tys. mieszkańców. Składają się na nią dzielnice miejskie – Czerwionka, Czuchów, Dębieńsko i Leszczyny oraz sołectwa Bełk, Książenice, Palowice, Przegędza, Stanowice i Szczejkowice.

Taka struktura zachowała się do dzisiaj.


Ostatnią, ale niezwykle ważną zmianę, wprowadziło Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 września 1991 roku, w którym „zmienia się nazwę miasta Leszczyny i gminy Leszczyny na Czerwionka-Leszczyny oraz ustala się siedzibę władz w Czerwionce- Leszczynach”.

Nowa, aktualna, nazwa obowiązuje od 1 stycznia 1992 roku.

Od 1999 roku Gmina i Miasto Czerwionka- Leszczyny są częścią utworzonego, a właściwie reaktywowanego w nowych granicach po kolejnej reformie administracyjnej, Powiatu Rybnickiego.
Krzysztof Kluczniok