Pierwsza zwyczajna Sesja Rady Miasta w tym roku – z udziałem posłów na Sejm : Krystyny Szumilas i Pawła Kobylińskiego
Dzisiaj / 15 lutego / pierwsza zwyczajna Sesja Rady Miasta w tym roku – wyjątkowa, bo pojawili się na niej posłowie Krystyna Szumilas i Paweł Kobyliński.
Posłanka Krystyna Szumilas odniosła się do planowanej reformy systemu edukacji. Zaapelowała do samorządowców o aktywność, dając do zrozumienia, że głos oddolny jest bardzo ważny. Reforma oświaty może być pierwszym czynnikiem rozmontowywania idei samorządowej którą w Knurowie wspólnie z radnymi rozpoczynała budować. Podkreśliła, że niestety gmina będzie ponosić koszty tej reformy. Będzie więc mniej pieniędzy m.in. na drogi i inne cele które sobie do tej pory nasza gmina ale także i inne wyznaczały.
Poseł Paweł Kobyliński pogratulował knurowskim samorządowcom inicjatywy uchwałodawczej w postaci sporego dofinansowania (6 tysięcy złotych) na zakup i montaż energooszczędnych i niskoemisyjnych kotłów.
Zapewnił, że w tym zakresie trwają prace w Sejmie i są nadzieje na nowe rozwiązania w przyszłości.
Zachęcił wszystkich do kontaktu z posłem (biuro posła mieści się w Gliwicach przy ulicy Lutyckiej 6). Już współpracę z posłem podjął Prezydent Adam Rams w sprawie złożonej w Sejmie przez posła interpelacji odnośnie kosztownego odrolnienia gruntów do KSSE za które płacą gminy (koszt dla Knurowa to jest 1 mln zł) tylko za to, że teren zmienił przeznaczenie ( w tym przypadku budowa drogi pod przyszłą inwestycję).
Sesja zwyczajna stwarza okazję do interpelacji radnych. Interpelacje składali:
– Radny Szafarz w sprawie seniorów, którzy chcą aby ich głos również był ważny i chcą się czuć w gminie potrzebni, stąd zaproponował aby rozważyć powstanie Gminnej Rady Seniorów.
Drugą propozycją było zorganizowanie Karty Seniora która z powodzeniem już działa w kilku ościennych gminach (Gliwice, Rybnik, Żory, Pyskowice). Z karty mogliby korzystać emeryci powyżej 60 roku życia. Uprawniałaby ona ze zniżek w różnego rodzaju klubach, obiektach sportowych, restauracjach które zdecydowałyby się uczestniczyć w tym programie. Radny zdecydował, że odpowiedź na tą interpelację opublikuje w lokalnych mediach
– Radny Pach w sprawie kolejnych kroków podjętych przy przebudowie ulicy Reymonta
– Radny Machulik w sprawie zwiększenia miejsc postojowych na ulicy Dywizji Kościuszkowskiej 3 i 1 i wytyczenia linii. Zwrócił uwagę na konieczność remontów cząstkowych dróg gminnych ulicy Ziętka i Alei Lipowej. Do swojej wypowiedzi dodał aby zwrócić szczególną uwagę na sprawę walki ze smogiem i nawiązał do tego aby zwiększyć ilość nasadzeń.
– Radny Dulias zapytał o kolejne kroki które nastąpią ze strony gminy przy budowie Żłobka i czy ruszy budowa tzw Alei Platanów która jest w jego sąsiedztwie.
– Radny Kandzior również pytał o tą inwestycję bo otrzymał informację o przeciekającym dachu i pogarszającym się stanie technicznym
– Radny Barchański zwrócił uwagę na niedostateczne oświetlenie na odcinku od MSP 2 do wiaduktu i zły stan chodników na ulicy Wilsona. Zapytał również czy jest możliwość wysyłania zawiadomień do mieszkańców z informacją o wymianie dowodów osobistych bo w tym roku szykuje się wielka wymiana.
– Radny Rejkowicz zapytał czy istnieje możliwość zwiększenia kursów linii 194 na odcinku Gliwice – Leszczyny i odwrotnie w godz.8.00 do 17.00
– Radny Gruszka zapytał o wymianę tablicy ogłoszeń w rejonie klasztoru oraz zabudowę lustra w rejonie skrzyżowania ulic Jęczmiennej i Wolności
– Radny Sanecznik zapytał o to na jakim etapie jest termomodernizacja budynków na III Kolonii( co jest z dotacją ze środków unijnych) co dalej ze strefą KSSE i pozyskiwaniem potencjalnych inwestorów, modernizacją budynku Urzędu Miejskiego (czy były już odbiory) oraz budowę żłobka
– Radny Szydło zapytał o możliwość budowy koszy na śmieci przy głównych ulicach.
Odpowiedzi udzielali Prezydent Adam Rams, wiceprezydent Zwierzyńska i Surówka.
Jedną z najbardziej interesujących podjętych przez Radę Miasta uchwał była uchwała w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków dla Gminy Knurów.
W uzasadnieniu stwierdzono, że zakres usług świadczonych przez PWiK sp z o.o. w przedłużonym czasie obowiązywania dotychczasowej taryfy nie ulegnie zmianie w porównaniu z okresem ubiegłego roku taryfowego. Przeprowadzona przez PWiK sp z o.o.analiza bilansu działalności spółki w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w okresie od grudnia 2015 r do listopada 2016 r oraz założenia ekonomiczno – finansowe Przedsiębiorstwa na okres od 1 kwietnia 2017 r do 31 marca 2018 r pozwalają na utrzymanie taryfowych cen i stawek opłat na aktualnie obowiązującym poziomie przez kolejny rok..
O tym wszystkim mówił podczas Sesji prezes PWiK sp z o.o. Bogusław Tyszkowski, mamy obszerny fragment wystąpienia. Podczas głosowania głosowało 21 radnych, 17 radnych było za podjęciem uchwały przy 4 wstrzymujących się.
Radni większością głosów podjęli również wszystkie zaplanowane uchwały.
Utrzymano więc na tym samym poziomie dotychczasowe taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków.
Szczegółowych wyjaśnień podczas Sesji Rady Miasta udzielił prezes PWiK Bogusław Tyszkowski.
Uchwalono dotację na podłączenie budynku do sieci cieplnej, na zakup energooszczędnych kotłów CO opalanych gazem, olejem opałowym, energią elektryczna, niskoemisyjnych retortowych kotłów na paliwo stałe w wysokości 6 tysięcy złotych.
Rada zgodziła się na postulowanie działań związanych z przyspieszeniem przebudowy drogi wojewódzkiej 921 od DK 78 do granicy miasta na prawach powiatu Zabrze.
Rada wsparła Samorząd Województwa Śląskiego odnośnie działań na rzecz poprawy powietrza.
Podjęto również uchwałę w sprawie bezprzetargowego wydzierżawienia na okres co najmniej 10 lat nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy Knurów na których są usytuowane garaże murowane.
Jedną z ważniejszych podjętych uchwał była również uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych do nowego ustroju szkolnego.
Rada Miasta zgodziła się na zaciągnięcie pożyczki w WFOŚ i GW w Katowicach na wymianę stolarki okiennej i termomodernizację sali gimnastycznej MSP z Oddz Integr. nr 2, stolarki okiennej w MSP 4, stolarki okiennej i instalacji CO w MSP 6, instalacji CO w MSP 7.
Zwiększono również środki na remont dachu przy ulicy Szpitalnej 23 w ramach inwestycji MOSiR „Montaż instalacji OZE Ww obiektach publicznych”. Przeznaczono również dotację na zmodyfikowanie monitoringu w Komisariacie Policji oraz zakup folii ochronnej na okno pomieszczenia dyżurnego.
Ustalono dotację celową z budżetu na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych MZGLiA w wysokości 4 917 796 zł.
Rada zagłosowała również za utrzymaniem w mocy mandatu radnego Tomasza Rzepy w związku ze skargą do wojewody i prokuratury.
Relacja : Artur Socha