Jak poprawnie palić w piecu żeby …
Spotkanie informacyjno – edukacyjne na temat właściwego palenia węglem w kotłach górnego spalania w gminie Gierałtowice.
Organizatorem spotkania był Urząd Gminy Gierałtowice oraz organizacja Rybnik bez dymu. Celem organizacji jest nauka, edukacja i propagowanie mody na czyste i oszczędne spalanie węgla w kotłach, rozmowy o alternatywnych źródłach ciepła i sposobu przekazywania informacji w jaki sposób można walczyć z dymem. Rybnik jak wiemy zaliczał się w tym sezonie do najbardziej zanieczyszczonych smogiem miejsc na Śląsku.
Nie inaczej jest w rejonie Gierałtowic, Pilchowic, Czerwionki – Leszczyn i Knurowa.
Dzisiejszy pokaz spalania węgla miał na celu zwrócenie uwagi na właściwe układanie paliwa (w tym przypadku węgla) w kotłach węglowych.
Miał na celu udowodnienie, że fatalna technika palenia powoduje, że wyrzucamy przez komin niespalony opał!
Zastosowanie odpowiedniej techniki rozpalania „od góry” wg.wyliczeń powoduje ekonomiczne spalanie węgla oraz drewna.
Ogrzewamy dom o 30 procent taniej i 50 – 80 procent czyściej.
Zmiana sposobu myślenie jest więc tutaj kluczowa.
Stosować ją można również z powodzeniem w kotłach nie tylko górnego spalania ale i również dolnego i górno – dolnego spalania.
O komforcie cieplnym w domu decyduje temperatura ścian. Przepalając krótko powodujemy ich wychłodzenie, w tym wypadku nawet po rozpaleniu w piecu ściany są zimne. Grzanie przez 2 razy dłuższy czas nie jest 2 razy droższe. Mniej intensywne, bardziej rozłożone w czasie dostarczanie ciepła pozwala nagrzać ściany dzięki czemu uzyskujemy komfort cieplny.
Ilość paliwa na ruszcie powinna być proporcjonalna do zimna za oknem, a dopływ powietrza do kotła przynajmniej minimalny, dopóki widać w nim długie pomarańczowe płomienie. Gdy one znikają i pozostaje sam żar, wtedy można dopływ powietrza domykać całkiem bez większych szkód ale na wcześniejszym etapie kończy się to kopceniem.
Przy prawidłowej wentylacji zimą, wilgotność powietrza w domu powinna mieścić się w zakresie 40 – 60 procent.
Nadmiar wilgoci w powietrzu to zwiększone koszty ogrzewania i wylęgarnia zarazków oraz grzybów ściennych.
Zbyt suche powietrze to oznaka nadmiernej wentylacji, powoduje wysuszenie dróg oddechowych, co również sprzyja chorobom.
Więcej o właściwym paleniu można się dowiedzieć na stronie: