Kultura i rozrywkaNewsyRegion

„Dynamiczny rozwój górnośląskiego przemysłu górniczo – hutniczego i jego wybitni twórcy”

Biorąc pod uwagę narastający dramat Śląska w postaci upadającego przemysłu ciężkiego, gospodarki już nie tylko górnośląskiej ale całego kraju, tytuł wydaje się być dziwny i co najmniej nie na miejscu.
Tytuł niestety nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. W dobie dziwnego kryzysu którego wszyscy doświadczamy, dobrze jest przypomnieć sobie jak to powstawało imperium przemysłowe w naszym regionie i kim byli ludzie którzy tego cudu dokonali.
Po dłuższej przerwie ruszyły wykłady w „Akademii po szychcie”, na które tradycyjnie zaprasza dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk oraz kustosz dr. Zenon Szmidtke. Sala witrażowa Muzeum Górnictwa Węglowego po raz kolejny stała się miejscem wykładów których tematem będzie jak zwykle Śląsk, kultura i historia tego regionu.

Wprowadzeniem do wykładu było odczytanie fragmentów książki „Życie skandalisty” autorstwa Krzysztofa Lewandowskiego. (Czytał wiceprezes Stowarzyszenia „MISERICORDIA pan Andrzej Wilk).
Postacią pierwszoplanową wykładu który wygłosili doktor Arkadiusz Kuzio – Podrucki ( dr. nauk humanistycznych. Historyk, publicysta. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Studia naukowe kontynuował na Studium Doktoranckim przy Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), oraz pani Barbara Klejman w dniu 31 stycznia był Guido Henckel von Donersmarck oraz tematy związane z hutą „Donersmarck” i kopalnią „Guido”.

Wykładowcy pokazali Guido Henckel von Donersmarcka nie tylko jako wielkiego przemysłowca ale także starali się przybliżyć postać tego przemysłowego magnata jako człowieka, który będąc protestantem, stał się także budowniczym wielu kościołów katolickich na Górnym Śląsku. Przemysłowiec który budował potęgę przemysłową Górnego Śląska był niezwykle barwną postacią, zaliczano go do grona najbogatszych Europejczyków w owych czasach, mąż paryskiej kurtyzany Blanki de Paiva ( urodzona jako Therese Pauline Blanche Lechmann w rodzinie ubogiego krawca żydowskiego z Nysy).

Swoją pozycję na salonach pozyskała dzięki wyjątkowej urodzie i sprytowi, w swoim bogatym życiu miała wielu adoratorów, a Godność de Paiva pozyskała zawróciwszy w głowie portugalskiemu markizowi. Prowadziła rozwiązłe życie, za pieniądze bogatego Portugalczyka organizowała wystawne przyjęcia na których bywali znani artyści i politycy.
Po wielu perypetiach Blanka załatwiła anulowanie ślubu kościelnego i w roku 1871 wyszła za mąż za 11 lat od niej młodszego Guido. Smaczku do tej historii, dodaje fakt iż pozostał po tym barwnym związku ślad w postaci dwóch pałaców we Francji w tym posiadłość na Champs – Elysees. W roku 1877 Blanka i Guido wyjechali z Francji, przenieśli się na Śląsk, tam Guido dla swojej małżonki wybudował pałac w Świerklańcu wzorowany na Wersalu. Małżeństwo nie doczekało się potomstwa. Blanka zmarła młodo w wieku 65 lat, zaś hrabia ożenił się powtórnie tym razem z Rosjanką, z którego to małżeństwa pochodzi dwóch synów. Burzliwe życie obfitujące w wiele przygód raczej nie dodaje splendoru osobie hrabiego Donersmarcka, trzeba jednak dodać, że pozostawił po sobie także miłe wspomnienia, wiele kościołów katolickich między innymi w Reptach, Tarnowskich Górach, kościół w Świerklańcu, Piekarach Śląskich a także pałace w Kaletach Zielonej, pałac w Reptach Śląskich, wspomniany wcześniej „mały Wersal i wiele innych.

Pozostało także wiele obiektów fabrycznych, kopalń i hut dziś o większości z nich możemy dowiedzieć się z historycznych przekazów, lub uczestnicząc w spotkaniach takich jak w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Więcej dowiemy się także odwiedzając strony lubimyczytac.pl/ książka / 216654 / guido – henkel – von – donnersmarck – życie skandalisty.
www.dziennikzachodni.pl / artykul / 435279,blanka – de – paiva – zawróciła – w – glowie – młodemu
lubimyczytac.pl / autor / 59592/ arkadiusz – kuzio – podrucki
www.montes.pl / montes_3/montes_nr_03_02.htm
www.muzeumgornictwa.pl
www.warszawa.naszemiasto.pl / artykul / guido – henkel – von – donnersmack – ksiązęcy – kupiec,30
www.tvs.pl /informacje/slask – wersal-w-3d-zobacz-jak-wygladal-maly-wersal-w-świerklancu

Relacja : Tadeusz Puchałka