NewsyRegion

1 listopada – Pomnik gliwickich Cichociemnych.


[…] „ O jak ja dzisiaj spojrzeć się odważę
W ten cichy błękit i w te ludzkie twarze,
Jak ja podniosę oczy gorejące
Na złote gwiazdy, na jasne miesiące,
Ja co widziałem straszliwą rzecz ziemi;
Krew przelewaną rekami bratniemi,
Ja co widziałem, jak słońce ją pije,
I nie upadłem w proch, i jeszcze żyję?”[…]
( Maria Konopnicka – nowele, wiersze z Teki Artura Grottgera: Wojna)

Pamiętajmy o naszych bliskich którzy odeszli. Wspomnijmy także tych którzy gdy przyszła pora nie wahali się oddać życie w imię wolnej ojczyzny.
Nieomalże w przeddzień Święta Zmarłych, bo 26 października 2016 roku miała miejsce w Gliwicach podniosła uroczystość. Staraniem córki cichociemnego A. Żychiewicza pani Marty Święcickiej Prezesa Klubu Gazety Polskiej, miasto doczekało się pomnika gliwickich cichociemnych; Edwarda Kiwera (1919 – 1987), Bolesława Polończyka (1907 – 1975), Leszka Ratajskiego (1907 – 1975), Bogusława Wolniaka (1907 – 1986), Antoniego Żychiewicza (1919 – 2005). Aleksandra Tarnawskiego ( ostatniego żyjącego)
W obszernej relacji z obchodów poświęcenia pomnika zawartej na stronie www.spakpyskowice.pl (aut. Art. Jarosław Jasiński) czytamy iż pomoc oraz duży wkład w zorganizowanie uroczystości włożył szef Gliwickiego Garnizonu płk. Mirosław Malik.

Gościem honorowym uroczystości był 95 letni kapitan (mianowany 19 lipca 2015) A. Tarnawski* – ostatni z cichociemnych, obecne były rodziny cichociemnych, kombatanci, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, władze wojewódzkie, samorządowe oraz mieszkańcy.
Po mszy świętej odbył się apel poległych z udziałem żołnierzy bpd z Gliwic.. Ceremonii poświęcenia pomnika dokonał Biskup Polowy WP – Józef Guzdek. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli także członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Pyskowic i Gliwic.
Po zakończeniu części oficjalnej żołnierze jednostki AGAT prezentowali wyposażenie komandosów.
Kapitan Tarnawski* -[…] Po ukończeniu Gimnazjum w Chorzowie rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. 26 października 1939 roku udało mu się przekroczyć granicę polsko – węgierską. W grudniu 1939 r. przedostał się do Francji, tam został przydzielony do 1 Pułku Piechoty 1 Dywizji Grenadierów. Po upadku Francji ewakuacja na wyspy, tam szkolenie, (Szkoła Podchorążych Broni Pancernej w Crowford)[…] Po przeszkoleniu w kierunku dywersji i walki podziemnej został przetransportowany do Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Zrzutu na teren okupowanej Polski z udziałem Tarnawskiego dokonano w nocy z 16 – 17 kwietnia 1944 (Operacja Weller 12). (Więcej na https://pl.wikipedia.org / wiki / Aleksander – Tarnawski).
W wieku 93 lat (7 września 2014) wykonał skok spadochronowy z żołnierzami jednostki GROM – której to jednostki jest honorowym kombatantem.

Relacja: Tadeusz Puchałka
Foto; Jarosław Jasiński – dziękuję za współpracę. (tp)