NewsyRegion

VII PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI KRESOWEJ

[…]” mówiono, że na krótko nasze wysiedlenie,
bo już się zbliża nasze wyzwolenie.
Zakończy się wojna, zakończa się boje,
wrócimy z powrotem, do domów na swoje”[…]

(Wybrany fragment wiersza autorstwa Mieczysława Orzechowskiego)
28 listopada odbyła się w Szkole Podstawowej nr.8 w Gliwicach VII edycja konkursu mającego na celu utrwalanie historii Kresów Wschodnich a także kultywowanie tradycji i kultury regionu dawnych wschodnich terenów Rzeczpospolitej.

Na uroczystości przybyli członkowie Rady Miasta, władze oraz grono nauczycielskie gliwickich szkół, a także Przewodnicząca NSZZ Solidarność nauczycieli pani Maria Konar. Obecna była także wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Gliwicach pani Maria Kaproń oraz członkowie stowarzyszeń kresowych, a także przedstawiciele Rady Osiedla Zatorze w Gliwicach, członkowie zarządu Związku Emerytów, rodzice, nauczyciele opiekunowie i wychowawcy i wielu mieszkańców Bojkowa a także sąsiadującego z Gliwicami, miasta Knurowa i miejscowości Gierałtowice.

Tegoroczny konkurs w którym brały udział dzieci i młodzież gliwickich szkół został poświęcony wygnańcom z Kresów Wschodnich. Dzięki Pani Bożenie Kubik, pracownikowi Muzeum w Gliwicach, w sali widowiskowej gliwickiej ósemki, znalazła się wystawa poświęcona losom Kresowian których wysiedlono ze swych rodzinnych terenów a los przywiódł ich do Gliwic. Tradycyjnie prowadzącym całość programu związanego z konkursem był pan Krzysztof Kruszyński. Osobami które w szczególny sposób zasługują na wyróżnienie, i dzięki którym kolejny przegląd mógł się odbyć są panie Ewa Słaboń oraz Joanna Bajda a także dyr. SP 8 Gliwice. pani Mariola Dumin – Kowal podkreślił w swojej wypowiedzi Krzysztof Kruszyński. Podobnie jak w roku ubiegłym, i tegoroczny konkurs zaszczycili swoją obecnością „Tyligentne Batiary” z Bytomia. Duet wokalno instrumentalny jest nieodłącznym elementem każdego spotkania Kresowian ale i Ślązaków, jak sami podkreślają, godajom już prawie tak dobrze jak rdzenni mieszkańcy tej ziemi, i z całą pewnością tak samo gorąco ją kochają jak Ślązacy.

Po odśpiewaniu Roty, został odczytany przez prowadzącego, wiersz miejscowego poety, mieszkańca Bojkowa pana Mieczysława Orzechowskiego. W dalszej części, młodzież przedstawiała program konkursowy. Zarówno poezja, interpretacje wokalne a także opracowania taneczne nawiązywały do mrocznej historii ekspatriacji mieszkańców Kresów.
W przerwach prezentowane były filmy dokumentalne. Krzysztof Kruszyński opowiadał także ciekawe historie związane z przedmiotami które wygnańcy zabierali ze sobą w podróż w nieznane, wśród nich były dewocjonalia, obrusy a nawet drabina, która do niedawna jeszcze stanowiła podstawowe narzędzie pracy miejscowego malarza, a od niedawna stanowi jeden z eksponatów miejscowej izby pamięci.

Wyniki konkursu przedstawiła Przewodnicząca jury – Metodyk pani Halina Olgińska;
W kategorii Przedszkola i grup najmłodszych dzieci;
I miejsce zajął Oddział Przedszkolny przy szkole nr.8 – zespól taneczny.
II miejsce Przedszkole nr. 36 Szymon Mierzwa – Amanda Turkowska
III miejsce Oddz. Przedszkolny SP.8 – Jakub Witrak.
III miejsce Przedszkole 36 – Princessa Libosik
III miejsce Oddz. Przedszkolny SP. 8 – Maja Kaczorowska – Maja Pluta.
Jury w tym przypadku przyznało 3 trzecie miejsca.
Klasy I – III
I miejsce SP. nr 2 – Maja Malczewska, Agnieszka Nowak
II miejsce SP nr.2 – Kasia Budkowska, Paweł Nowak
II miejsce SP. Nr 7 – Zofia Kaszowska
III miejsce SP. nr 8 – zespół.
Kolejna burzliwa dyskusja w gronie sędziów i w konsekwencji wybór ex aequo dwóch drugich – w pełni zasłużonych miejsc.
Klasy IV – VI
Podobnie jak wśród uczestników konkursu grup młodszych, i w tym przypadku, jury konkursu przyznało dwa tym razem pierwsze miejsca i tak;
I miejsce zajęła Alicja Jaruk SP. nr. 7
I miejsce Wiktoria Filarska, Martyna Werle oraz Julia Winnig SP. nr. 8
II miejsce Justyna Datkun
III miejsce Zespół Wokalno Taneczny SP. 14
Wszystkie nagrodzone osoby są uczniami i uczennicami szkół gliwickich.

Relacja : Tadeusz Puchałka