Kultura i rozrywkaPilchowice

Legendarne dzwony żernickiej parafii

Nakładem gliwickiego wydawnictwa Epigraf ukazała się właśnie książka autorstwa Ingemara Klosa z Żernicy pt. „Legendarne Dzwony Naszej Parafii”.

Ideą powstania książki była m.in. inicjatywa związana z odzyskiwaniem dzwonów. Poświęcona jest dzwonom z kościoła w Żernicy, ale nie tylko… „W imię pańskie, chciałbym przybliżyć zacnym parafianom i wszystkim, którzy zechcą sięgnąć po tę publikację, dzieje legendarnych dzwonów naszej żernickiej parafii, a jednocześnie przedstawić kilka innych historii związanych z naszą ojcowizną” – pisze we wstępie autor.

Jak czytamy na dalszych kartach książki, niegdyś znany w okolicy żernicki dzwon (owiany dziś piękną legendą) pochodził z 1541 r., miał wysokość 102 cm i średnicę  101 cm, ważył 615 kg. Był wykonany ze spiżu i ozdobiony wizerunkiem ukrzyżowanego Jezusa, któremu towarzyszyli Matka Boska ze świętym Janem. Dźwięk tego dzwonu towarzyszył parafii do 1942 r., kiedy to został skonfiskowany przez władze hitlerowskie i przeznaczony do przetopienia na cele wojenne. Dzwon wywieziono z Żernicy i ślad po nim zaginął. Do czasu… Zafascynowany Żernicą wspaniały kronikarz jej dziejów, ks. Gerard Erns Kiesling, proboszcz parafii Żernica w latach 1942-48, po II wojnie światowej znalazł się w Niemczech. Tam dowiedział się o składowisku dzwonów w Hamburgu, które ocalały z pożogi wojennej. Rozpoczął poszukiwania żernickiego dzwonu. Jakież było jego zdumienie i radość, kiedy udało mu się odnaleźć upragnioną zgubę. Wówczas dzwon odbył jeszcze jedną podróż – do nowej parafii ks. Kieslinga w Schwarzenbeku i w tamtejszym kościółku pod wezwaniem św. Michała przy ulicy Haselgrund (nazwa Żernicy używana w latach 1936-49) po dziś dzień raduje swą pieśnią Boga i ludzi.

Nieśmiało w sercu autora i parafian kiełkuje myśl, aby dzwon kiedyś powrócił do Żernicy… O tym właśnie przeczytać można w książce. Zawiera ona również wiele ciekawostek i wspomnień związanych z historią tej ziemi. Jest ona zarazem cegiełką na budowę nowej świątyni w żernickiej parafii. Można ją zakupić m.in. w kancelarii parafialnej kościoła pw. św. Michała Archanioła w Żernicy. Cena 30,00 zł.

 
info: starostwo.gliwice.pl