Dzisiejszej nocy na naczepie „tira” który przyjechał z zagranicznej trasy, do Gliwic na ul. Portową, ujawniono dwie osoby narodowości afgańskiej.

Gdyby nie szybka reakcja stróżów prawa i czujność kierowcy najprawdopodobniej doszło by do tragedii.

Kierowca usłyszał stukanie, był przekonany że doszło do włamania. Po przybyciu policjantów i sprawdzeniu wnętrza naczepy, ujawniono dwóch wyziębniętych imigrantów, którzy na naczepę dostali się najprawdopodobniej na granicy Węgier i Serbii.

Dalsze czynności prowadzi Straż Graniczna .

 

Obywatele Afganistanu bez pozwolenia na terenie RP – oficjalna informacja KMP Gliwice

Wczoraj późnym wieczorem policjanci odkryli dwóch Afgańczyków, którzy wjechali na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, nie posiadając do tego tytułu prawnego. Młodzi mężczyźni zostali już przekazani straży granicznej, trwają ustalenia co do ich wieku oraz tożsamości.

W poniedziałek około godziny 22.00 gliwicka policja została powiadomiona przez ochronę Śląskiego Urzędu Celnego w Gliwicach oraz kierowcę tira o podejrzanych hałasach dobiegających z naczepy samochodu ciężarowego. Z uwagi na panujące niskie temperatury (około -16 st. Celsjusza) policjanci zdecydowali o natychmiastowym przecięciu plomb i otwarciu kontenera. Wewnątrz ujawniono dwóch zziębniętych młodych ludzi, którzy oświadczyli, że pochodzą z Afganistanu. Do ciężarówki mieli się dostać w niezauważony sposób w jednym z bałkańskich państw. Ukrywali się w przestrzeni ładunkowej wypełnionej rudą cynku (ciężarówka jechała aż z Czarnogóry). Policjanci przewieźli uchodźców do komendy, gdzie mężczyźni mogli się ogrzać i posilić, po czym przekazano ich funkcjonariuszom straży granicznej.