Ciekawostki z ...Czerwionka-LeszczynySport i rekreacja

Czerwionka-Leszczyny: Minęło 95 lat !

W 1922 roku, po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, w Leszczynach powstał Klub Sportowy „Piast”. Jest to najstarszy z klubów na terenie Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny.

 

W swojej prawie stuletniej historii miał swoje wzloty i upadki. Aktualnie próbuje się odrodzić po perypetiach organizacyjnych z początku XXI wieku. Zapaleńcom, pragnący kultywować i kontynuować piękne tradycje „Piasta” życzyć wypada wytrwałości i konsekwencji! Może władze Gminy zmienią podejście do tego klubu i wreszcie znacząco mu pomogą? Oby tak się stało.

 

 

W 1966 roku ówczesny prezes „Piasta” Bernard Kocot postanowił spisać jego historię. To się powiodło i właśnie na bazie tej kroniki powstał niniejszy tekst. Przypomnimy w nim początki klubu i zdjęcia pokazujące sylwetki byłych piłkarzy. Warto by się zająć opracowaniem monografii „Piasta” na jego zbliżające się stulecie.

Znamy kilku założycieli klubu, którzy stanowili jego pierwszy zarząd. Prezesem został Ignacy Kurpnik, wiceprezesem Jan Tochok, skarbnikiem Bernard Kasperek. Zdjęcie przedstawia pełny skląd pierwszej dróżyny wraz z działaczami. Są to więc prezesi Jan Tochok i Ignacy Kurpanik a następnie po kolei – Maksymilian Szpilok, Ryszard Golasz, Zenon Świtała, /?/ Kandzior, Wilhelm Kasperek, Paweł Frohlich, Ryszard Kluczniok, Jan Miczek, Karol Szendzielorz, Ryszard Kucharczyk, Ryszard Kurpanik, Alfons Piecha, Teodor Kucharczyk, Henryk Hanke, Helmut Dankan, Józef Zdrzałek, Wilhelm Buszka, Stanisław Kulik i Wilhelm Szpilok /pisownia nazwisk z Kroniki/.

Początkowo leszczyńcy piłkarze grali tylko sporadycznie w tzw. meczach towarzyskich. Z czasem przystąpili do rozgrywek zorganizowanych na poziomie kolejno klasy „C”, „B”, A”, by w szczytowym okresie grać w lidze okręgowej! Przez wiele lat piłkarzami „Piasta” byli tylko Leszczynioki, czasami całe klany rodzinne jak np. Wystempy, Kurpaniki czy Rożki. To nie był jeszcze czas transferów! Pierwszym transferem, który doprowadził zresztą do dymisji ówczesnego Prezesa, było „sprzedanie” obiecujących juniorów Bernarda Cyronia i Józefa Wczaska do bogatego rywala zza między – „Górnika” Czerwionka ! Ale to już przełom lat 1950/1960. Z czasem wychowankowie „Piasta”, nie mającego silnego finansowo sponsora”, zasilali okoliczne kluby górnicze. Wstrzymywało to wzrost poziomu gry drużyny i uniemożliwiało awanse. A świetnych piłkarzy wychował „Piast” wielu – największą karierę zrobił Martyn Fojcik, grający w pierwszej Bundeslidze ! Drugie zdjęcie / z Kroniki/ prezentuje zawodników z roku 1946.

Krzysztof Kluczniok