KnurówKultura i rozrywkaSport i rekreacja

Knurów: Jacek Czech w Pracowni Smaku Orso

Spotkanie z pasjonatami i sympatykami gór. W czasie, którego zaproszony gość zdradził kulisy swojej ostatniej wyprawy, do Chile w Andy – rejon Cajon del Maipo. Wspólnie z Adamem Bieleckim i Pawłem Migasem wyznaczył nową drogę wspinaczkową na masywie Cerro Arenas ( 4450 m n.p.m. ) nazwaną Ruta Polaca czyli Polski Szlak.

Jak sam relacjonuje: „Tworzenie nowej drogi w tak wielkiej ścianie ma swój „aromat” – jesteś odkrywcą tego czego jeszcze NIKT nie dotknął przed tobą, bo ty jesteś w tym miejscu pierwszym człowiekiem na świecie”

 

KIM JEST JACEK CZECH ??

Jacek Czech – taternik, alpinista, instruktor alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu, trener wspinaczki sportowej, wieloletni członek Kadry Narodowej PZA, Mistrz Polski oraz wielokrotny uczestnik mistrzostw Europy i świata w narciarstwie wysokogórskim, autor nowych dróg w skałkach, Tatrach, Andach, ponadto wspina się latem i zimą w Alpach i Himalajach, członek KW Katowice, KS Kandahar, wraz z żoną Haliną i synem od ponad 20 lat prowadzi Szkołę wspinaczkową „W Skale”. Wspólnie z Arturem Hajzerem założył program Polski Himalaizm Zimowy, zdobył wiele szczytów.

   Najbardziej znane: Matterhorn i Eiger czyli najbardziej znana góra w historii alpinizmu ekstremalnego, której to „Północna ściana” szczytu znana jest również pod nazwą „Mordwand” czyli „Ściana śmierci”, którą zaczęto tak określać po wielu tragicznie zakończonych próbach jej zdobycia. Jacek nie dość, że sam zdobył tą górę, zabrał na wyprawę m.in. swojego syna, gdyż pasję chodzenia po górach rozwija wspólnie z całą swoją rodziną.

W jednym ze swoich artykułów Jacek Czech napisał, iż „człowiek skazany jest na tęsknotę ponieważ będąc w górach skazani jesteśmy na rozłąkę z naszymi kochanymi rodzinami, będąc na dole tęsknimy za górami” stąd też wspólny, rodzinny plan na życie jakim jest wspinaczka wysokogórska.

 W zeszłym roku o Jacku zrobiło się głośno na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej po tym jak wspólnie z Adamem Bieleckim jako pierwsi zamierzali zimą zdobyć dziewiąty co do wysokości szczyt świata, słynny Nanga Parbat ( 8126 m. n.p.m.) niestety z powodu wypadku Adama Bieleckiego oraz złych warunków atmosferycznych himalaiści musieli zrezygnować.

 W czasie spotkania znalazła się możliwość zaprezentowania wyposażenia alpinistycznego i dotknięcia sprzętu, który konieczny jest do wypraw wysokogórskich, zaopatrzenie się w książkę przygotowaną przez Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego  pt. Spod zamarzniętych powiek.

 

Anna Śpiewla-Panasewicz

Miejsce spotkania wybrane wręcz idealnie. Pracownia Smaku Orso otworzyła dzisiejszego wieczora podwoje dla sympatyków i pasjonatów górskich wspinaczek.