#Zostań w domu i zadbaj o swój kręgosłup 

 

Epidemia koronowirusa wymusiła na nas pozostanie w domu. To odpowiedzialne. Pamiętaj, że pobyt w domu nie musi oznaczać spędzania całego dnia na kanapie przed telewizorem. Ten czas możemy wykorzystać na wzmocnienie swojego kręgosłupa. Brak spacerów możemy nadrobić ćwiczeniami fizycznymi w domu.

Co możemy zrobić, aby poczuć się lepiej? O przykładowe ćwiczenia, jakie możemy wykonywać w domu, by zadbać o swój kręgosłup, poprosiliśmy Agatę Gruszczyk, koordynatora rehabilitacji w Centrum Rehabilitacji w Puls-Med w Rybniku.

– Po pierwsze wyznaczmy sobie porę dnia, w której mamy czas dla siebie, kiedy nikt nam nie przeszkadza. Wyłączmy telefony, usuńmy inne bodźce, które mogą nas rozpraszać. Poświęćmy te pół godziny na spokojne wykonywanie ćwiczeń. Jeśli lubimy muzykę, możemy gimnastykować się przy muzyce. Chodzi o to, by ten czas był dla nas, by był pewną formą relaksu, naszą nagrodą – podkreśla Agata Gruszczyk, fizjoterapeutka z rybnickiego Puls-Medu.

Do ćwiczeń potrzebna nam będzie karimata lub duży ręcznik albo koc. Wszystko to, co mamy pod ręką, w domu. Nie ma potrzeby kupowania jakiś specjalistycznych sprzętów. Zakładamy wygodny domowy strój, nastrajamy się pozytywnie i zaczynamy ćwiczyć. – Na początek proponuję ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Nie zapominajmy też o porcji ćwiczeń oddechowych, bo dobrze dotleniony organizm, lepiej pracuje. Wystarczy jeśli codziennie zrobimy taki mini zestaw, a nasz organizm szybko okaże nam „wdzięczność” – dodaje fizjoterapeutka

 

Ćwiczenia rozciągające:

 

  1. Połóż się na plecach i staraj się rozluźnić całe ciało. Przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej zrób wdech oraz wydech, chwilę przytrzymaj i zmień na drugą kończynę dolną.

 

  1. Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami położonymi na ziemi, a kończyny górne rozłóż na boki. Wykonaj skręt kolan w prawo i chwilę przytrzymaj i w drugą stronę powtórz tak samo.

 

  1. Połóż się na plecach i przyciągnij obydwa kolana zgięte do klatki piersiowej. Staraj się swobodnie oddychać w tej pozycji.

 

Ćwiczenia wzmacniające:

 

  1. Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami położonymi na ziemi. Postaraj się docisnąć odcinek lędźwiowy kręgosłupa do ziemi. Przytrzymaj kilka sekund i rozluźnij.

 

  1. Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami położonymi na ziemi. Unieś pośladki do góry na tyle na ile potrafisz. Początkowo delikatnie, stopniowo coraz wyżej.

 

  1. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Powoli staraj się wyciągnąć prawą rękę w przód, a lewą nogę w tył i chwilę wytrzymać w tej pozycji. Analogicznie druga strona.

 

Ćwiczenia oddechowe

 

Jeśli masz okazję wyjść na balkon, taras, czy ogródek zrób kilka głębszych oddechów. Spróbuj nauczyć się oddychania torem górnożebrowym oraz brzusznym. Tor górnożebrowy – podczas wdechu unosi się klatka piersiowa, tor brzuszny – podczas wdechu unosi się brzuch.

fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.