Zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych od 2019 r.

0
1338

Od 2019 roku druga dawka szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce będzie podawana w szóstym roku życia dziecka, a nie w dziesiątym, jak obecnie. To niejedyna zmiana w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2019 rok.

MMR – skojarzoną szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce dzieci w Polsce otrzymują obecnie w dwóch dawkach. Szczepienie podstawowe ma miejsce w 13-15. miesiącu życia. Dawka uzupełniająca jest podawana w 10 r. ż. W 2019 r. to się zmieni, bo dzieci będą „doszczepiane” już w 6. roku życia. Dodatkowo są plany, by od roku 2020 trzecią dawkę szczepionki podawać młodym kobietom w 19. roku życia, aby chronić je przed różyczką w czasie ciąży.

To niejedyna zmiana, jaka będzie miała miejsce w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2019 rok.

Szczepienie przeciwko gruźlicy będzie można wykonywać u noworodków przed wypisem ze szpitala, a nie w pierwszej dobie życia, jak jest obecnie.

Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, organ doradczy Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), rozważa, by w programie szczepień obowiązkowych znalazły się także szczepienia przeciwko rotawirusom. Niewykluczone, że kalendarz poszerzy się także o szczepienia przeciwko HPV. Tą formą profilaktyki byłyby objęte dziewczynki do określonego wieku. Rozważane jest także wprowadzenie szczepień przeciwko meningokokom dla wybranych grup ryzyka oraz poszerzenie wskazań do objęcia szczepieniem przeciwko ospie wietrznej.

Info: pulsmedycyny.pl