ZHP: Harcerze z Gliwic i powiatu gliwickiego w służbie na rzecz Ukrainy

0
388

Harcerze z Gliwic i powiatu gliwickiego w służbie na rzecz Ukrainy

 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej angażują się w działania pomocowe. Kilkunastu z nich pełni służbę bezpośrednio na granicy, a kilkudziesięciu działa lokalnie organizujączbiórki, pełniąc wolontariat podczas akcji prowadzonych przez miasto oraz propagując inne akcje humanitarne.

 

Harcerze na służbie lokalnie i na granicy

Członkowie Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej pełnią służbę przy granicy z Ukrainą w ramach ogólnopolskiej akcji Związku Harcerstwa Polskiego „Zastęp Granica”. Od początku inwazji już kilkunastu harcerzy wyjechało na wschód, aby zajmować stanowiska na przejściu w Medyce, dworcu PKP w Przemyślu, a także pomagać w segregowaniu materiałów w magazynach i pełnić służbę w ośrodkach dla uchodźców.

Do tej pory ponad osiemdziesięciu harcerzy pełniło takżesłużbę w ramach akcji organizowanych przez miasto Gliwice, a liczba wolontariuszy chętnych do pomocy stale rośnie. Wraz z innymi gliwiczanami członkowie hufca biorą czynny udział w segregowaniu zaopatrzenia oraz tworzeniu pakunków dla uchodźców w Arenie Gliwice.

Ponadto Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej we współpracy z firmą Fluor S.A. podjął się skompletowania paczki z darami dla uchodźców. Przedsiębiorstwo, które od lat wspiera hufiec w jego działaniach, przekazało harcerzom środki finansowe na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla osób z Ukrainy. Paczka została przekazana na rzecz miejskiej zbiórki darów w Arenie Gliwice.

Bazy hufca w gotowości do pomocy

Podczas tak szczególnie trudnego czasu wiele osób z Ukrainy jest zmuszonych szukać tymczasowego zakwaterowania. Z tego powodu część sprzętu kwatermistrzowskiego Ośrodka Harcerskiego w Łączy (m.in.: materace, łóżka polowe i koce) została przekazana jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotulinie, w celu stworzenia tam punktu przyjmowania obywateli Ukrainy.

Dodatkowo baza hufca Feliksówka w Knurowie posłużyła za miejsce zbiórki zaopatrzenia na rzecz osób dotkniętych wojną, organizowanej przez knurowskich harcerzy orazZastęp Ratowniczy Gerard Maltańskiej Służby Medycznej. Akcja przeprowadzona była dynamicznie, dzięki czemu już we wtorek, 2 marca, wyruszył stamtąd pierwszy transport z darami dla potrzebujących na wschodzie.

Każdy może włączyć się w pomoc

22 lutego harcerze i skauci na całym świecie, także w Ukrainie, obchodzili Dzień Myśli Braterskiej. Ideą tego święta jest krzewienie wzajemnej pomocy i  wsparcia ponad wszelkimi granicami. Dwa dni później okazało się, że idee te spełnione muszą zostać jeszcze bardziej skrupulatnie niż dotychczas. Wszyscy zostaliśmy postawieni w stan gotowości do otwarcia serc na przyjaciół ze wschodu – mówi hm. Ewa Seweryn, Rzeczniczka Prasowa Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej.

Zachęcamy do zaangażowania się w pomoc Ukrainie na profilu na Facebooku GTW Gliwice, które koordynuje zbiórkę darów, niemal codziennie pojawia się aktualizowana lista bieżących potrzeb. Paczki przyjmowane są w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50, wejście E) w godzinach 10:00-20:00 (pon.-pt.) oraz 12:00-18:00 (sb.-nd.). Poza przekazywaniem darów można także bezpośrednio włączyć się w służbę na rzecz potrzebujących i pomóc w segregowaniu materiałów i koordynacji zbiórki. Wystarczy zadzwonić na numer +48 537 037 265 (Renata Nitrebska) i podać konkretne dni oraz godziny swojej dyspozycji.

i