Żernica: Nowe oblicze geometrii w wirtualnej rzeczywistości
Dzięki rządowemu projektowi Laboratoria Przyszłości zostały zakupione gogle do wirtualnej rzeczywistości – Oculus Quest. Za ich sprawą będzie możliwe kontynuowanie projektu europejskiego, którego pomysłodawcą jest profesor José Luis Rodriguez Blancas (Uniwersytet w Almerii – Hiszpania) i jego zespół. Nosi on nazwę „NeoTrieVRˮ, a jego celem jest stworzenie nowatorskiego programu komputerowego do nauki geometrii, opartego na wirtualnej rzeczywistości. Oprogramowanie jest opracowywane przez firmę Virtual Dor
i Uniwersytet w Almerii. Pozwala ono na konstruowanie i przekształcanie obiektów geometrii trójwymiarowej i różnego typu modeli trójwymiarowych oraz na interakcję z nimi. W celu przeprowadzenia tych czynności, dzieci mogą „dostać się” do wnętrza brył, widząc je od środka. Dzięki temu program Neotrie pomaga poszerzać wyobraźnię uczniów.
Zakupiony sprzęt pozwoli opracować i wdrożyć sekwencje zajęć dydaktycznych z użyciem programu. Poddane analizie będą procesy wizualizacji i konstrukcji prowadzone przez uczniów. Zbadany zostanie również wpływ wykorzystania tego narzędzia na procesy poznawcze i efekty uczenia się. Zaprojektowane przez uczniów konstrukcje zostaną wydrukowane przy użyciu drukarki trójwymiarowej.
Na zajęciach z wykorzystaniem gogli VR uczniowie korzystają również z programu komputerowego Google Earth. Dzięki niemu mogą wirtualnie przemieszczać się po świecie,a nawet udać się w przestrzeń kosmiczną i obserwować ciała niebieskie.
info: Grażyna Morga / ZSP Żernica