PilchowiceRegion

Żernica: Gminny, Regionalny i Powiatowy Konkurs Recytatorski „Mały OKR”

Gminny, Regionalny i Powiatowy Konkurs Recytatorski „Mały OKR”

8 marca 2023r., kolejny raz w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pilchowicach odbył się gminny etap konkursu recytatorskiego. To już cykliczna edycja mających długą tradycję konkursów zwracających szczególną uwagę na pielęgnację ojczystego języka, rozwijanie zainteresowań związanych z literaturą piękną i poezją.

Adresowany był do uczniów szkół podstawowych (recytacja, „wywiedzione ze słowa”, poezja śpiewana). Jak co roku wiele wspierających słów skierował do uczestników konkursu pan dyrektor Łukasz Kwiotek. Szacowne jury w składzie: organizatorka konkursu p. Mariola Serafin, p. Joanna Polewnik, p. Karolina Cynarska-Kluger i p. Agata Borkowska wyłoniło laureatów z różnych grup wiekowych. Najlepsi z najlepszych będą reprezentować gminę w kolejnych etapach.

 

Do regionalnego etapu Konkursu Recytatorskiego w Katowicach  zakwalifikowali się:

Nadia Balbus, Adam Twardowski i Agata Tomica z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żernicy oraz Alicja Łupieżowiec i Kamil Cichoń z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wilczy, a także Pola Fimiarz z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stanicy.

Natomiast do etapu powiatowego „Spotkania Zamkowe” w Toszku, który odbędzie się 27 kwietnia zakwalifikowali się:

Agnieszka Frystacka, Zuzanna Wydra i Krzysztof Król z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pilchowicach oraz Agata Wegner i Maciej Popiołkiewicz z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stanicy.

 Gratulujemy i życzymy powodzenia.

W myśl słów liryka greckiego, Simonidesa z Keos : ,,Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja – mówiącym malarstwem”, udało się połączyć słowo mówione i malowane, gdyż nie zabrakło czasu na zobaczenie wystawy prac plastycznych absolwentki naszej szkoły, Pauliny Gryko oraz Amelii Jarczok – Wołek, uczennicy Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Stanicy.

Co udało się wydobyć z tych wyjątkowych prac? Cóż, zapewne każdy wyniósł coś dla siebie. Muzy greckie, w które wcieliły się Maria Wilczek i Maja Surdel, zajęły się prowadzeniem konkursu. Słodki poczęstunek był uwieńczeniem zmagań ze stresem. Mamy nadzieję, że zbiorowe zdjęcie odda nastrój tego konkursu, a słowa J. Śniadeckiego: „Dowodem oświecenia narodu jest czystość i dokładność jego mowy” pozostaną w pamięci.

 

Uczennice z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żernicy: Agata Tomica ( na zdjęciu poniżej) i Nadia Balbus otrzymały wyróżnienia w regionalnym etapie „Małego OKR-u” w Katowicach. Serdecznie gratulujemy.

        ( Mariola Serafin, Bogusława Kurowska)

 

 

info: zsp żernica