Zdrowie: Darmowa rehabilitacja dla Amazonek

0
1369

Darmowa rehabilitacja dla Amazonek

40 kobiet po nowotworze piersi może skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji, porad psychologa, konsultacji fizjoterapeutycznych i dietetycznych. To wszystko dzięki projektowi „Sprawna Ja…Amazonka!”

Projekt realizowany jest przez Fundację Puls-Med Blisko Ciebie w Rybniku, a współfinansowany przez miasto Rybnik. Adresowany jest do kobiet po 40.roku życia, które przeszły leczenie onkologiczne po nowotworze piersi.

Zajęcia rozpoczną się już w kwietniu. Są jeszcze wolne miejsca i można się zgłaszać. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 785 565 552 lub 32 42 40 620 bądź podejść do Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med przy ul. Grunwaldzkiej 66. To właśnie w tym miejscu odbywać się będą ćwiczenia z fizjoterapeutą oraz konsultacje z ekspertami. – Cieszymy się, że możemy realizować ten projekt, ze względu na dużą skuteczność rehabilitacji dla kobiet po mastektomii. Jest ona niezwykle istotna w chorobie nowotworowej. Po usunięciu piersi często występuje osłabienie, ograniczenie siły mięśniowej i zakresu wykonywania ruchów po stronie operowanej, w konsekwencji powoduje to wady postawy, a w przypadku usunięcia węzłów chłonnych obrzęk limfatyczny. Dlatego chcemy temu przeciwdziałać i wspomóc te panie poprzez odpowiednie ćwiczenia i zabiegi – tłumaczy Agata Gruszczyk, koordynator rehabilitacji w Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med w Rybniku.

Zakwalifikowane do projektu Amazonki będą miały dostosowany odpowiedni program treningowy, na który składa się będzie 8 treningów po 60 minut każdy. W ich trakcie będą prowadzone ćwiczenia ogólnorozwojowe na bazie ćwiczeń fitness, metody Pilatesa oraz ćwiczeń relaksacyjnych, dodatkowo przewidziano 3 wykłady tematyczne z psychologiem, dietetykiem i fizjoterapeutą. – Wykłady będą dotyczyć profilaktyki przeciwobrzękowej, instruktażu autodrenażu oraz diety w chorobie nowotworowej. Każdy z tych elementów jest niezwykle ważny w powrocie do sprawności i wzmocnienia naszego organizmu – dodaje fizjoterapeutka.

materiał: Beata Kopczyńska , Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie