InformacjeKultura i rozrywkaZabrze

Zabrze: Za nami XVI Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego

27 czerwca w naszym mieście odbył się XVI Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego. O godz. 14.30 barwny korowód wyruszył z placu Wolności w stronę Centrum Handlowego Platan, występowi Górniczej Orkiestry Dętej „Halemba” pod dyrekcją Piotra Szczygioł towarzyszył pokaz tańca mażoretek “Pantera” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.

Uroczyste otwarcie gali festiwalowej zainaugurowano o godz. 15.00 na parkingu CH Platan. Jako pierwsza zagrała Górnicza Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Podczas festiwalu wystąpiły również orkiestry: kopalni “Bielszowice”, kopalni “Pokój” oraz kopalni “Piekary”.

W imprezie udział wzięli m.in.: zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk oraz córka zabrzańskiego kompozytora Emanuela Czerny.

Edward E. Czerny, to zabrzanin urodzony w 1917 roku w istniejącym do dziś budynku przy ul. Sienkiewicza 23. Miał słuch absolutny. Edukację muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej przy ul. Rataja a kontynuował ją w konserwatorium w Berlinie studiując kompozycję, teorię oraz edukację muzyczną. Jego słuch muzyczny, talent i niezwykła pracowitość, sprawiły, że już jako nastolatek pisał aranżacje dla orkiestr rozrywkowych „Haus Metropol” oraz „Admiralpalast”, które potem prowadził.

Po wojnie twórczo organizował życie kulturalne w Zabrzu, współtworząc Oddział Związku Muzyków w Zabrzu oraz będąc członkiem Zabrzańskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyr. E. Gielnika, dla której pisał opracowania i aranżacje muzyczne. W latach 1948-81 zajmował się komponowaniem i aranżacjami dla orkiestr symfonicznych i rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi oraz dla orkiestr dętych i big bandów. W 1960 roku poprowadził koncert inaugurujący powstanie nowej zabrzańskiej instytucji kultury – Domu Muzyki i Tańca.

Przez wiele lat prowadził stałe audycje radiowe w I i II Programie Polskiego Radia. W 1979 roku komitet Papieski zwrócił się do kompozytora o opracowanie pieśni Boże coś Polskę z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. W 1981 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie w 2003 roku w Salzgitter zmarł.

info: miastozabrze.pl