Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności od kilku lat wpisuje się w przedświąteczną scenerię miasta. Tegoroczny również obfitował w bogaty program wydarzeń artystycznych i kulturalnych od spotkania ze św. Mikołajem, poprzez wystawę szopek, jazdę na łyżwach na lodowisku przy ratuszu, po wspólną zabawę w Rajdzie Renifera.

Od 6 grudnia, wśród pięknych choinek, rękodzieła, owoców, wędlin czy grzanego wina, na mieszkańców naszego miasta i przyjezdnych gości czekała moc niespodzianek. Największa z nich czekała zabrzan w piątek 20 grudnia po południu. Na placu Wolności pojawił się św. Mikołaj oraz jego elfy, które zachęcały do wspólnej zabawy i kolędowania. Przepiękne jasełka przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 39 w Biskupicach zgromadziły sporo widzów i zostały narodzone gromkimi brawami.

Głównym punktem wieczoru była parada kolędników, w której przeszli trzej królowie, kostucha, diabeł w saniach ciągnięty przez swego pomocnika oraz figlujące na szczudłach elfy, które wciągały mieszkańców do wspólnej zabawy. Parada wyruszyła z pl. Dworcowego pod scenę na pl. Wolności.

Zwieńczeniem parady było przekazanie przez zabrzańskich harcerzy na ręce prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik Betlejemskiego Światła Pokoju, które później każdy mieszkaniec mógł zabrać do swojego domu na wigilijny stół. Betlejemskie Światło Pokoju już od 29 lat wyrusza prosto z Betlejem z Groty Narodzenia Pańskiego do wszystkich zakątków świata, będąc symbolem pojednania i pokoju między narodami.

Na zebranych gości czekały nagrody także – żywe choinki. Do późnego wieczora atmosferę rozgrzewała góralska kapela Hajduki ze Szczyrku, która grała skoczne kolędy i pastorałki.

Info: um.zabrze.pl