Za nami wielki finał i gala jubileuszowej, XXX edycji konkursu ,,Po naszymu czyli po śląsku” w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Wśród gości uczestniczących w niedzielnej imprezie znaleźli się obecni i byli prezydenci śląskich miast, posłowie oraz senatorowie. Zabrze reprezentowała prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Jubileuszowa edycja „Po naszymu czyli po śląsku” przewidziana był wyłącznie dla laureatów I, II oraz III miejsca wszystkich dotychczasowych rozdań, których pomysłodawczynią i wieloletnią organizatorką jest senator Maria Pańczyk-Pozdziej. Od początku, to znaczy od 1993 roku, przewinęło się przez konkurs blisko dwa tysiące uczestników z kraju i zagranicy. Tegorocznego Ślązaka Roku wybrało jury w składzie: prof. Jan Miodek, ks. prof. Jerzy Szymik oraz dr Jan Olbrycht. Finały Ślązaka Roku od lat cieszą się ogromną popularnością, ponieważ promują ludzi posługujących się śląską gwarą – i to zarówno opolską, jak i cieszyńską, rybnicką czy wieloma innymi odmianami ślunskiej godki.

„Ślązokiem na medal 2019 roku” został Jerzy Kiolbasa z Rudy Śląskiej. Drugie miejsce zajęła Kamila Ptaszyńska-Matloch z Zebrzydowic. Trzecią nagrodę otrzymał Stefan Kaczmarzyk z Czekanowa.

W kategorii „Po naszymu dla VIP” do rywalizacji zaproszeni zostali parlamentarzyści, samorządowcy, dziennikarze, osoby duchowne, przedstawiciele środowisk nauki, kultury i sztuki. Bezkonkurencyjna okazała się dziennikarka telewizyjna Izolda Czmok-Nowak.

Gościem specjalnym śląskiej gali była Sally Schaeffer, Ślązaczka z Teksasu i laureatka Konkursu „Po naszymu…”, który przed laty odbył za oceanem, wśród tamtejszej społeczności śląskiej. Ich przodkowie wyjechali do Ameryki za chlebem w XIX wieku. Od abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, Sally Schaeffer otrzymała specjalną nagrodę – Matkę Boską Piekarską, drzeworyt Stellera.

Kapituła konkursu, w której zasiedli prof. Jerzy Buzek, red. Henryk Grzonka, prof. Jan Malicki, senator Maria Pańczyk-Pozdziej, ks. prałat Stanisław Puchała, prof. Helena Synowiec oraz Piotr Uszok, wybrała Honorowego Ślązaka Roku. Został nim Antoni Piechniczek – kiedyś piłkarz z Chorzowa, następnie słynny trener kadry narodowej, z czasem też senator. Warto przypomnieć, że w poprzednich latach tytuł Honorowego Ślązaka Roku otrzymali m.in. Małgorzata Mańka-Szulik, abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar, abp Damian Zimoń, Józef Skrzek, prof. Marian Zembala, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

W trakcie gali nie mogło zabraknąć części artystycznej, w trakcie której mogliśmy podziwiać występy zespołu ,,Feel” i zespołu ,,Silesia” z Opolszczyzny.

Info: um.zabrze.pl