Zabrze: Miasto świętowało będzie 101. urodziny!

0
266

W tym roku mija 101. lat od momentu, gdy Zabrze otrzymało prawa miejskie. Rocznicę tego wydarzenia świętować będziemy na przełomie września i października. Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Zabrzu zapraszają z tej okazji na Skarbnikowe Gody oraz Piknik Rodzinny, które zorganizowane zostaną 30 września. Natomiast dzień później, 1 października, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbędzie się Koncert Galowy. W tym samym dniu, o godz. 12.15, w kościele pw. św. Kamila odprawiona zostanie msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 101. rocznicy nadania praw miejskich oraz 29. rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze.
30 września – Skarbnikowe Gody

Skarbnikowe Gody to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W tym roku Skarbnikowe Gody odbędą się 30 września. Imprezę zainauguruje Barwna Parada, która ruszy o godz. 11.00 z parkingu Centrum Handlowego Platan, skąd ulicami Religi, Karola Miarki, Jagiellońską, Słodczyka oraz przez ul. Dubiela przejdzie do Parku Miejskiego. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z Orkiestrą Dętą Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wezmą też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Jak co roku podczas imprezy nie zabraknie konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynie pod hasłem: „Magiczny ogród” (słowa klucz: ogród, kwiaty, rośliny, drzewa, przyroda, magiczne miejsca, ekologia, piękno natury). Zmagania uczestników i ich barwne kreacje ocenią widzowie.

30 września – Piknik Rodzinny

Park Miejski przy ul. Dubiela, zostanie tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się tutaj o godz. 11.30 i potrwa do późnych godzin wieczornych, wypełni bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpią młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Wśród atrakcji nie zabraknie kolorowych animacji, warsztatów dla rodzin, dmuchańców dla maluchów, konkursów, stoisk edukacyjnych i in. Kolejny raz podczas Pikniku Rodzinnego zagości także Festiwal Kolorów.

Dorosłą publiczność powinien zainteresować program rozrywkowy, w którym nie zabraknie koncertów gwiazd muzyki rozrywkowej – szczegóły wkrótce!

Info: UM Zabrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here