InformacjeRegionZabrze

Zabrze: Miasto pozyskało kolejne miliony na remonty mieszkań komunalnych

Miasto Zabrze pozyskało blisko 2 mln zł bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat z przeznaczeniem na modernizację osiemnastu mieszkań komunalnych w gminnej nieruchomości przy ul. Zwycięstwa 1. Wczoraj minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik symboliczny czek na kwotę 1990 386 zł.

– Dziś na wniosek i z inicjatywy pani prezydent Zabrza, przekazujemy na jej ręce dwa miliony złotych na wyremontowanie nieruchomości przy ul. Zwycięstwa 1 – stwierdził podczas spotkania, które odbyło się w Mikulczycach minister Buda.

To kolejna transza rządowych pieniędzy, która trafiła do naszego miasta z przeznaczeniem na inwestycje mieszkaniowe.

– Realizujemy wiele zadań z zakresu budownictwa, wspieramy też developerów. Kolejne wyremontowane mieszkania komunalne dla młodych i niemajętnych jeszcze rodzin będą doskonałą propozycją na życiowy start – komentowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Warto dodać, że Zabrze od wielu lat systematycznie składa z powodzeniem wnioski o rządowe dopłaty do remontu pustostanów komunalnych i postrzegane jest jako lider wśród gmin starających się o tego typu wsparcie finansowe. Tylko w 2022 roku Zabrze otrzymało 786 tys. zł na remont dziesięciu mieszkań, a w tym roku pozyskało kolejną kwotę opiewająca na niemal 2 mln zł.

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to instrument, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii, a bezzwrotnych grantów z funduszu Dopłat udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. to aż 1,65 mld zł. Z tego już ponad 1,4 mld zł zostało rozdysponowane dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych (w sumie 174 instytucje) na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów. Powstanie 7 027 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, 285 miejsc w schroniskach dla bezdomnych i 160 w noclegowniach.

Info: UM Zabrze