Zabrze: Kradzieże prądu ujawniają policjanci.

0
628

     Zabrzańscy policjanci stale prowadzą czynności w sprawie kradzieży energii elektrycznej. W wyniku podjętych czynności Policjanci z Komisariatu V Policji w Zabrzu ujawnili 2 nielegalne podłączenia w jednym budynku, w mieszkaniach przy ulicy Grzybowskiej. Sprawcom kradzieży grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a także obowiązek uiszczenie opłaty za nielegalny pobór, którego wysokość może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Policjanci, wykonując codzienne obowiązki, często zdobywa informacje o mieszkaniach, gdzie kradnie się prąd. Dzięki takim informacjom wspólnie z pracownikami firmy energetycznej przeprowadza się działania mające na celu likwidacje nielegalnego poboru energii elektrycznej. Tak też było w przypadku dwóch mieszkań jednego budynku przy ulicy Grzybowskiej w Zabrzu.

Czynności podejmowane wspólnie z przedstawicielami firmy energetycznej sukcesywnie doprowadzają do ujawniania kolejnych przypadków nielegalnych podłączeń energii elektrycznej.

Przypominamy, że kradzież prądu, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto sprawcy będą musieli uregulować także naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór, którego wysokość wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Nielegalne przyłącza to również zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem, nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

info: kmp zabrze