GliwiceInformacje

Z Gliwic na Marsa

Grupa studentów Politechniki Śląskiej skonstruowała niezwykłego robota do eksploracji planet. Ich marsjański łazik Phoenix I zdobył wysokie miejsce w European Rover Challenge, największych w Europie międzynarodowych zawodach robotyczno-kosmicznych dla studentów z całego świata.

W European Rover Challenge 2018 nasi studenci debiutowali i zajęli 19 miejsce na 65 drużyn z 20 krajów. Po kilkumiesięcznych eliminacjach musieli sprawdzić się w 4 konkurencjach. Pierwsza to science task, w której  zadaniem robota marsjańskiego jest pobranie z głębszych warstw Mars Yardu próbki gleby i zabezpieczenie jej do badania. Druga konkurencja, maintenance task polegała m.in. na pokonaniu przez łazika wytyczonej trasy, przełączaniu włączników do właściwych pozycji, pomiarze parametrów elektrycznych i obserwacji paneli kontrolnych. W zadaniu collection task robot pokonywał trudną drogę, szukał ukrytego przedmiotu i przetransportowywał go w wyznaczone miejsce. Czwartym wyzwaniem był traverse task – zespoły musiały dotrzeć robotem do wskazanych miejsc na terenie Mars Yardu. Zawody odbyły się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

– Konkurs był nie lada wyzwaniem, ale też możliwością przetestowania unikatowego podwozia gąsienicowego oraz autorskiego manipulatora i próbnika. Konkurencja była spora, dlatego jako debiutanci cieszymy się z 19 miejsca w zawodach, to dla nas wielkie doświadczenie i przygodaW kolejnych latach chcemy zmodernizować łazik i walczyć o wyższe miejsce na podium – mówi Marcin Nagi, koordynator ds. organizacji Silesian Phoenix.

Silesian Phoenix tworzy dwóch opiekunów i czternastu studentów Wydziału Mechanicznego Technologicznego, Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, należących do międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH. Zespół działa przy Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn na Politechnice Śląskiej. Projekt realizowany przez Silesian Phoenix został objęty patronatem Miasta Gliwice.

Więcej informacji na temat działalności koła można znaleźć na www.sknaimeth.polsl.pl oraz www.facebook.com/SilesianPhoenix

Info: gliwice.eu