X międzynarodowy festiwal artystów ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach
Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy” to od dziewięciu lat największa impreza artystyczna w Gliwicach, która już na stałe wpisała się w bogaty wachlarz propozycji kulturalnych miasta. Obejmujący jak w latach 2007-2011 dwa, a od 2012 roku miesiąc wakacji festiwal łączył w sobie co roku ponad 40 zdarzeń – koncertów, spektakli, happeningów, imprez fotograficznych i projekcji filmowych.
Zaczynając od czwartkowych projekcji kina ulicznego na Rynku, przez Objazdowe Kino Osiedlowe, weekendowe koncerty – od jazzu, przez etno, folk, klasykę aż do hip-hopu i muzyki elektronicznej; od popisów breakdance’owców, żonglerów i artystów fireshow po widowiska teatrów ulicznych. Pod gołym niebem, w samym środku miasta, bez biletów – na godzinę, na dwa kwadranse – to okazja do chwili zapomnienia, spontanicznej zabawy z artystami zarówno znanymi, jak i tymi, na których przy innej okazji ciężko byłoby trafić.
To, w latach ubiegłych, Maciej Maleńczuk pierwszy raz od dwudziestu lat grający „na ulicy”, to Kuba Sienkiewicz, Robert Kasprzycki, Sambor Dudziński, śmietanka polskiego folku – Orkiestra św. Mikołaja, Słoma i Przedwietrze, Żywiołak, Transkapela, Kapela Brodów, Kwartet Jorgi, Gadająca Tykwa, Yerba Mater, L’ombelico del Mondo, to francuska Companie Yo Bithume, czeskie Cankisou,Kumbalu, Lesní zvěř, słowacki Longital. To koncerty reggae na zaimprowizowanej plaży, pokazy kabaretów, happeningi, projekcje filmowe – całość uwieńczona widowiskami teatrów ulicznych.
To, co roku, otwarte warsztaty żonglerskie i fireshow, prowadzone przez zaproszone gwiazdy światowej żonglerki, na kilka dni skupiające w Gliwicach kuglarzy z całej Polski, zmieniające Park Chopina, Lotnisko czy Rynek w jarmark pełen kolorowych, nietuzinkowych postaci.
To, wraz z magazynem PokochajFotografie.pl: Uliczne Bitwy Fotograficzne z takimi ikonami polskiej fotografii, jak Tomasz Tomaszewski czy Witold Krassowski; Photowalk, warsztaty fotograficzne, Uliczne Atelier.
W 2011 roku, w ramach starań o Europejską Stolicę Kultury dla Katowic, festiwal odbywał się równolegle w dwóch miastach – proponując widzom Gliwic i Katowic ponad 50 zdarzeń artystycznych. W roku 2013 powrócił do Katowic w ramach Urodzin Miasta, w formie gościnnego weekendu. Uznany za najlepszy samorządowy projekt kulturalny i najlepszy projekt samorządowy 2011 roku – festiwal nagrodzony został w konkursie organizowanym przez Centrum im. Adama Smitha tytułami Innowator i Grand Innowator 2011, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, Piotr Chlipalski, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w Dziedzinie Kultury oraz został nominowany do tytułu Człowieka Ziemi Gliwickiej.
Tegoroczna edycja festiwalu będzie trwała od 1 do 31 lipca, o programie i zaplanowanych dla Was atrakcjach będziemy informować niebawem. Mamy nadzieję, że i w te wakacje znajdziecie czas, by na parę chwil zapomnieć o całym bożym świecie i przeżyć z nami coś niesamowitego.
Do zobaczenia!
Piotr Chlipalski
dyrektor festiwalu
źródło: ulicznicy.pl