Po raz kolejny na parkingu przy ul. 3 Maja 21 a w Czerwionce-Leszczynach odbył się festyn „Poznajmy się”.

Tym razem plenerowa zabawa rozpoczęła się o godz.15:30, w sobotę – 1 września 2018 roku.

Coroczną imprezę integracyjną zorganizował Warsztat Terapii Zajęciowej z Czerwionki-Leszczyn.

Warsztat Terapii Zajęciowej z Czerwionki-Leszczyn to placówka zajmująca się rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Placówka powstała przeszło 10 lat temu z inicjatywy Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym. Od 2012 roku organem prowadzącym placówkę jest WTZ sp. z o.o. – spółka ze statutem organizacji pożytku publicznego. Nadrzędnym zadaniem placówki jest rehabilitacja zawodowa, psychospołeczna, fizyczna oraz integracja środowisk, w których przebywają osoby niepełnosprawne. Głównie kładzie nacisk na rozwój umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu, by umożliwić podjęcie pracy. WTZ oprócz tego prowadzi Qlturalny bufet w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach, organizuje szkolenia i warsztaty tematyczne, prowadzi wypożyczalnię strojów karnawałowych, a także oferuje usługi cateringowe. Obecnie w zajęciach uczestniczy 33 wychowanków, którzy pracują w sześciu pracowniach terapeutycznych, tj. gospodarstwa domowego, krawieckiej, technicznej, informatycznej, plastycznej i świecy. Chętni natomiast mogą brać udział w organizowanych kółkach zainteresowań i pogłębiać dzięki temu swoje umiejętności.

Sobotni festyn na parkingu WTZ zgromadził podopiecznych ośrodka, ich wychowawców oraz rodziców i opiekunów, jak również mieszkańców gminy.

Tegoroczny piknik obfitował w niespodzianki i z pewnością każdy z gości znalazł coś dla siebie.

Ciekawym urozmaiceniem biesiadnej zabawy okazały się występy artystyczne na specjalnie przygotowanej scenie plenerowej.

Miłośnicy śląskiej piosenki mogli wysłuchać, zobaczyć i podziwiać występy zaproszonych artystów scen śląskich.

Pierwsza muzyczna gwiazda, która uświetniła tegoroczny festynu „Poznajmy się” była Bożena Mielnik.

Bożena Mielnik to doświadczona artystka, która całe swoje życie związała z muzyką. Od najmłodszych lat śpiewała i występowała na scenie. Na samym początku w zespole Rewia Dziecięca Kurtynka. W liceum dołączyła do amatorskiego zespołu estradowego Granatowe Otoki, który współpracował z zawodową orkiestrę wojskową. Była w nim wokalistką. Popularność, którą przyniosły jej występy, pozwoliła nagrać piosenkarce pierwszy autorski utwór w towarzystwie orkiestry Jerzego Miliana zatytułowany „Szalona jak wiatr”. Piosenki można było posłuchać w radiach lokalnych, m.in. w Polskim Radiu Katowice. Utwór „Mały domek” powstał pośród innych utworów w roku 1998 i do dziś jest najbardziej rozpoznawalną i lubianą piosenką Bożeny Mielnik. Do piosenki powstał wyjątkowy teledysk, który fani mogli oglądać na kanałach Silesia TVS oraz TVT. Każdy kolejny utwór tworzony przez artystkę zajmował wysokie pozycje w listach przebojów radiostacjach regionalnych i internetowych.

Następnie scenę opanowała młoda artystka pokazując swoją pasję do muzyki i ogromny talent –  Michalina Starosta.

Michalina Starosta od kilku lat działająca z sukcesami na śląskiej scenie muzycznej. Laureatka nagród stacji radiowych Radia Silesia oraz Radia Fest za debiut roku 2016. Piosenka ”Karlus” przez 16 tyg, dzięki głosom słuchaczy nosiła miano Hitu Tygodnia Szlaglistowego notowania w Radiu Silesia. Jej piosenki można usłyszeć w regionalnych stacjach radiowych takich jak Radio Silesia, Radio Piekary, Radio Fe, a także na antenie telewizji TVS. Od niedawna Michalina współpracuje z gitarzystą i kompozytorem Januszem Drewniokiem. Razem tworzą zgrany duet, który na scenie potrafi stworzyć wspaniałą atmosferę, rozbawić publiczność i zagwarantować niezapomniane przeżycia .

Kolejni artyści, którzy się pojawili na estradzie plenerowej zademonstrowali publiczności również wysoki poziom –  Sandra i Joachim Koj .

Sandra i Joachim Koj  to rodzinny Duet tworzony przez Ojca i Córkę. Zespół pochodzi z Bytomia, jako Duet występują od 2016 roku, choć ich przygoda z muzyką zaczęła się o wiele wcześniej. Sandra śpiewa, Achim śpiewa i gra na gitarze. Jest też kompozytorem i autorem tekstów wszystkich piosenek Duetu. Choć na naszej scenie obecni od niedawna, zespół szybko zdobył sympatię publiczności, a ich debiutancka piosenka – Nasz dzień – miesiącami okupowała radiowe listy przebojów. Piosenki Sandry i Joachima Koj utrzymane są w różnej stylistyce – szlagiery, pop, dance, disco, country. W 2017 roku  ukazał się debiutancki krążek zespołu „Nasz dzień” – owoc ciężkiej pracy Joachima. Teksty piosenek zaczerpnięte są z życia  Joachima, stanowią jego odzwierciedlenie.

Ponadto uczestnicy wydarzenia mieli też okazję rozkoszować się do woli śpiewem i muzyką Karoliny i Adama Krawczyk.

Karolina i Adam Krawczyk to duet rodzinny pochodzący z Rudy Śląskiej, istniejący na rynku muzycznym od 2006 roku. Ich przygoda rozpoczęła się wraz z piosenką „Powiedz mi tato”. Piosenki tegoż duetu początkowo emitowane były w radiach internetowych i lokalnych rozgłośniach radiowych. Na swoim koncie mają 6 teledysków, 3 autorskie płyty. Ostatnia z płyt, która nosi nazwę „Dyskretny plan” w sprzedaży ukazała się 6 grudnia 2016. Do największych hitów zalicza się: „Powiedz mi tato”, „Biała róża”, „Już czas”, a także piosenka tytułowa 3 płyty czyli „Dyskretny plan”.

Później na scenie swój repertuar śląski przedstawiła Bernadeta Kowalska

Bernadeta Kowalska z Miasteczka Śląskiego jest jedną z najbardziej popularnych i lubianych wokalistek śląskiej piosenki. Często występuje na koncertach i rozmaitych imprezach w regionie. Stale można ją usłyszeć i zobaczyć w śląskich stacjach radiowych oraz telewizyjnych, nie mówiąc już o internecie. W 2016 roku obchodziła 10-lecie kariery artystycznej. Jej artystyczny dorobek został w 2011 r. zauważony przez Sejmik Śląski i nagrodzony srebrną „Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. W 2013 r. otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasteczka Śląskiego w dziedzinie kultury. Jednak najbardziej cieszy ją to, że swoim śpiewaniem może przynosić zadowolenie innym ludziom, a szczególnie dzieciom, dla których tak często występuje. Trzeba też dodać, że od początku swojej wokalnej kariery artystka bardzo angażuje się w działalność charytatywną. Stowarzyszenie „Serdeczni” w Tarnowskich Górach uhonorowało ją za to swoim najwyższym wyróżnieniem – „Statuetką Serdecznych”. W dorobku ma 6 płyt: „Jak promyk Słońca”, „Nasze Róże”, „Wspomnienie I”, „Wspomnienie II”, „Bernadeta Kowalska i przyjaciele”, „Piękne kwiaty, dobre słowa”. Teledysków, emitowanych przez regionalne stacje telewizyjne, zrealizowała około 20. Jej piosenki lansowane są przez liczne rozgłośnie radiowe, zwłaszcza – Radio Piekary, Radio Fest, Radio Silesia, Radio Opole oraz ponad 60 rozgłośni internetowych. Współpracuje też z innymi wokalistami i zespołami śląskiej piosenki. Są wśród nich tak uznani wykonawcy jak Jacek Silski czy Mariusz Kalaga

Podczas wydarzenia dużą furorę zrobiła najmłodsza artystka Amelia Otręba, która z wielkim wyczuciem wykonała taniec.

Amelia Otremba jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Rybniku. Ma zaledwie 9 lat, a już odniosła pierwsze sukcesy na ogólnopolskich konkursach. Jej talent został dostrzeżony w Polsce. Młoda rybniczanka otrzymała propozycję występu w klipie Oli Nizio – zwyciężczyni 3. edycji The Voice of Poland.

Amelia pierwsze nieśmiałe taneczne kroki zaczęła stawiać już w wieku 2 lat. Rodzice widząc kiełkującą pasję i talent, rok później zapisali córkę na dodatkowe zajęciach w formie zabawy. Najpierw uczyła się baletu, potem zaczęła tańczyć jazz, show dance, a ostatnio akrobatykę.

Szczególnie ciekawym punktem programu było przedstawienie teatralne  podopiecznych Caritasu z Knurowa. Aktorzy przedstawili repertuar zabawny, będący pastiszem „ Rodziny Adamsów” w reżyserii Anny Maksym. Inscenizacja pełna humoru, energii, a co najważniejsze, że przez artystów znakomicie zinterpretowana i wykonana.

W dalszej fazie festynu licznie zgromadzona widownia obejrzała bardzo ciekawy pokaz mody ekologicznej w wykonaniu podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej z Czerwionki.

W czasie pikniku odbywała się także loteria czyli skrzynia skarbów z nagrodą główną oraz kiermasz z wyrobami WZT. Wpływy uzyskane z loterii i kiermaszu zasiliły konto placówki.

Dla smakoszy nie zabrakło pysznego jedzenia: kiełbasa z grilla, szaszłyki, pajda ze smalcem oraz pyszne domowe wypieki. Chętni mogli oprócz tego ugasić pragnienie kawą, herbatą lub złotym trunkiem z pianką.

Najmłodsi też nie mogli narzekać, bo dla nich przygotowano kącik zabaw, w którym do woli malowano buźki i odbywały się zabawy manualno-zręcznościowe.

Pomimo słonecznej  jak i zarówno deszczowej pogody oraz wielu imprez w okolicy  – frekwencja dopisała.

W założeniu organizatorów było zintegrowanie podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej ze środowiskiem lokalnym poprzez relaks i zabawę. I w pełni ten cel udało się zrealizować.

Relacja: Agnieszka Łyko