Z nowym 2018 rokiem dobre wieści z gminy, w której tyle chórów ile sołectw.
To już XXVI wspólne kolędowanie u N.M.P Królowej Aniołów w Chudowie.
Chóralny śpiew, a także muzyka w wykonaniu orkiestr dętych to jeden z mocnych filarów naszej rodzimej kultury. Muzyka z pewnością jest także jednym z fundamentów naszej tożsamości.

Organizatorami koncertów kolędowych w chudowskiej parafii tradycyjnie są od lat druhowie chóru Bel Canto jako gospodarze, a także Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach oraz Parafia N.M.P. Królowej Aniołów.

W tegorocznym koncercie jako pierwsi zawitali pod chudowską „Betlejkę” chórzyści z Paniówek – pod dyrekcją Beaty Stawowy; akompaniował Paweł Widera.
W wykonaniu chóru „Cecylia” usłyszeliśmy;
Północ już była,
My też pastuszkowie,
Złota Jerozolima
Jak co roku, i tym razem nie zabrakło w chudowskim kościele miłych akcentów i muzycznych niespodzianek, a niespełna 12 letnia saksofonistka, której życzymy z okazji zbliżających się 12 urodzin (19 stycznia), samych sukcesów, powodzenia w życiu osobistym, a także samych 6 w szkole, stała się „gwiazdką wieczoru”.. Kamila Kania jest mieszkanką Szczejkowic, uczęszcza do Szkoły Muzycznej w Żorach. Warto dodać, że jest wnuczką chórzystki chóru „Bel Canto” z Chudowa pani Anny Omozik. Kamila ma już za sobą pierwsze sukcesy. W Ogólnopolskim Przesłuchaniu Saksofonowym w Krakowie 2017 zajęła 3 miejsce.
W wykonaniu młodej saksofonistki usłyszeliśmy;
Lulajże Jezuniu,
Gdy śliczna Panna,
W żłobie leży.
Życzymy Ci Kamilko jako redakcja wiele zadowolenia z tego co robisz. Mieć pasję i konsekwentnie dążyć w życiu do celu, który sobie wyznaczyliśmy, to równie ważne jak dar boży który nazywamy talentem.

„Trzymaj się ciepło”, i niech Twoja przygoda z muzyką trwa.
Chór „Skowronek” z Gierałtowic przedstawił utwory;
O Gwiazdo Betlejemska,
Cicha noc,
Wśród nocnej ciszy
Dyrygowała Beata Stawowy; akompaniament Mirosław Marcol.
Mocnym akcentem, corocznych koncertów kolędowych jest występ orkiestry Dętej OSP Przyszowice. Zespół od lat występuje pod batutą cenionego i cieszącego się wielkim poważaniem w gronie muzyków dyrygenta Mirosława Hajduka.
Orkiestra wykonała utwory;
White Christmas- solo Szymon Musioł
Christmas Song  oraz znany utwór Jingle Bells
Trudno sobie wyobrazić na Śląsku uroczystości bez uczestnictwa dętej orkiestry. Bez wątpienia i przesady można mówić, że są one tak samo ważne jak nasze gwary i tak samo jak one wpisały się na stałe w naszą tożsamość.
Chór „Słowik” z Przyszowic wykonał pieśni;
Raduj się świecie,
U żłóbka,
Ta święta noc – solo Szymon Musioł
Dyrygowała; Barbara Jałowiecka – Cempura.
Jako chóry połączone wystąpili;
Chór „Słowik” z Przyszowic oraz „Bel Canto” z Chudowa. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśń; „Całą noc padał śnieg” – solo – Agnieszka Lomania.
Na zakończenie tegorocznego koncertu gospodarz, chór „Bel Canto” z Chudowa wykonał utwory;
W Betlejem gdzieś w żłobie,
Bóg w Trójcy Świętej,
Mój Jezuniu zaśnij słodko
Dyrygowała; Barbara Jałowiecka – Cempura.
Kołysankę Małemu Jezusowi u stóp chudowskiej „Betlejki” zagrała na zakończenie wieczoru kolędowego Orkiestra Dęta przy OSP Przyszowice.
Foto; J. Zubek.
Dziękujemy pani prezes chóru „Bel Canto” oraz druhom chóru „Skowronek”, „Cecylia” a także przyszowickim „Słowikom” oraz członkom Orkiestry Dętej przy OSP Przyszowice za pomoc podczas realizacji wielu materiałów. Niech wasza muzyka i pieśni cieszą nasze serca. Wszystkiego dobrego w Nowym 2018 roku PYRSK.
CZEŚĆ PIEŚNI – redakcja.

materiał: Tadeusz Puchałka