Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin rosnących w Polsce. W okresie kiedy jest gorąco i wilgotno staje się tak niebezpieczny, że nawet przejście koło niego może wywołać poważne rany.

Na terenie gminy Gierałtowice – głównie wzdłuż całego koryta potoku Promna na jego dopływach oraz przy zbiorniku „Bocianie Gniazdo” w Paniówkach, występują duże skupiska Barszczu Sosnowskiego.

Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to potężna roślina, której wysokość sięga nawet 3-4 metrów. Roślina ta ma duże blaszki liściowe z głębokimi wrębami i haczykowatymi zakończeniami oraz wypukły kwiatostan. Liście są bardzo duże i osiągają niekiedy od 150 do 200 cm długości. Proces dojrzewania nasion Barszczu Sosnowskiego rozpoczyna się w drugiej połowie lipca.

Bezpośredni kontakt z rośliną powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany i długo niezanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Oprócz poparzeń skórnych, Barszcz Sosnowskiego może powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, nudności.

Jak się przed nim chronić?

Przede wszystkim należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przez niemniej niż 48 godzin. Jeśli pojawią się objawy oparzenia należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż rany mogą być głębokie i źle się goić.

www.gieraltowice.pl