PRZYGODA obchodzi 45 urodziny

Czy to z przekory czy tylko dla urodzinowej hecy nie dodaliśmy na początku słowa rybnickiej?

No właśnie: Rybnicki Zespół Wokalno Taneczny, działający przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej rozpoczął swoją karierę sceniczną w roku 1972. Od 45 lat skupia pod swoim dachem utalentowane dzieci i młodzież. Bogata historia zespołu  to  w głównej mierze zasługa  Urzędu Miasta ale także grona wyspecjalizowanych instruktorów. Placówka skupia, koła taneczne, wokalne i muzyczne. To tak naprawdę, te grupy utalentowanej młodzieży stanowią trzon Zespołu Tańca Ludowego, który znany i ceniony jest w wielu krajach za profesjonalizm  i bogactwo przekazywanego w tańcu i pieśni folkloru, zwyczajów i tradycji.

Rybnicka „Przygoda” to także dobre miejsce dla przyszłych artystów malarzy, plastyków, nie koniec jednak na tym. Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rybniku jest organizatorem Międzynarodowego  Festiwalu Folkloru „Przygoda”, międzynarodowych spotkań tanecznych zatytułowanych „Przygoda i przyjaciele”, organizuje także  zarówno ogólnopolskie jak rejonowe konkursy plastyczne.  Jest także współgospodarzem  i organizatorem Wojewódzkiego Konkursu warsztatów wokalnych, tanecznych i plastycznych. Należy podkreślić, iż za swoją działalność placówka  była wielokrotnie nagradzana z rąk Prezydenta Miasta Rybnika. Wśród nagród które uzyskała znalazł się tytuł „Miejsca Odkrywania Talentów”, „Placówka na Medal”. Należy dodać, że przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej Zespół „Przygoda”, działa Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej o tej samej nazwie wspierające działalność placówki.

Urodzinowe przyjęcie z okazji „okrągłego” jubileuszu, które zgotowali członkowie zespołu swoim wielbicielom w dniu 26 sierpnia  przerosło najśmielsze oczekiwania. Na Placu Jana Pawła II w Rybniku, tuż obok katedry pod wezwaniem św. Antoniego spotkać można było grupy folklorystyczne niemalże z całego świata. Taneczny korowód młodzieży w strojach ludowych udał się w stronę rynku, by tam w tanecznym kręgu wielu przyjaznych narodów oddać się muzyce i śpiewie, a wszystko to dla  tłumów zebranych na rynku gości i sympatyków kultury. Tego samego dnia na scenie  odbył się koncert, który powtórzony zostanie w niedzielę dwukrotnie.

Wspaniały pomysł, wspaniała impreza o międzynarodowym charakterze. Rybnik kulturą słynął i tymi jakże pięknymi tradycjami żyje do dziś.

Należy także wspomnieć, iż ten jedyny w swoim rodzaju przepiękny Festiwal Młodości, Radości i wzajemnego zrozumienia poprzez taniec, muzykę i śpiew, którego gospodarzem było Miasto Rybnik i Prezydent Piotr Kuczera,  został objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasto Rybnik i Ziemia górnośląska jeszcze raz pokazała otwarte serce  dla przybyszów z najodleglejszych krańców kuli ziemskiej, co podkreślali goście  wszystkich grup i zespołów występujących na tym od kilku dni trwającym festiwalu. Kto wie, być może znów dzięki ludzkim pasjom i otwartemu sercu, wybudowaliśmy kolejny z mostów wzajemnego zrozumienia.

 

Tadeusz Puchałka

 
WEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ