Pierwsza na naszym terenie, a 74 już edycja Tour de Pologne w zasadzie przemknęła ulicami.
Nie można jednak o organizatorach powiedzieć, że odbębnili bo i okazja do promowania sportowego trybu życia była wrecz idealna.
Emocje związane z Wyścigiem rosły w zasadzie już od pierwszej chwili, kiedy media oficjalnie podały do informacji fakt podpisania umowy ( wczesniejsze bardziej plotki, traktowane były z małym niedowierzaniem i przymrużeniem oka ).
Tak więc stało się … prawie 300 wolontariuszy z chyba większości organizacji i stowarzyszeń, jak rownież osoby indywidualne jako wolontariusze, zabezpieczali trasę przejazdu kolarzy.
Było kolorowo, wesoło, dostojnie i z pewnością bezpiecznie.

Organizatorom dziękujemy za wspaniałe organizacyjnie przedsięwzięcie, wolontariuszom za zaangażowanie, mieszkańcom za liczny udział i kibicowanie, na całej trasie przejazdu.

Pomimo wakacyjnego okresu i tropikalnego upału dzięki Wam wszystkim było jeszcze bardziej gorąco !

Zdjecia w pelnej krasie i nieograniczonej wręcz ilości można oglądać na naszym facebookowym fanpage.

/arc/

1 sierpnia 2017 roku knurowscy sympatycy kolarstwa mieli niezwykłą frajdę uczestniczyć w największym wydarzeniu sportowym w Polsce czyli Tour de Pologne. Dzień ten można uznać za historyczną datę, gdyż było to pierwsze wydarzenie tego typu zorganizowane w Knurowie.

Tour de Pologne (pol. Wyścig dookoła Polski), to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie.

Kolarze w ramach 4 etapu wyścigu Tour de Pologne mieli do pokonania 238 kilometrów i był to najdłuższy odcinek tegorocznej edycji. Peleton wyruszył z Zawiercia, przemknął przez Knurów kierując się do mety w Zabrzu, która była umiejscowiona przy stadionie Górnika Zabrze.

W godzinach popołudniowych ( ok. 17 00 – 18 00) światowej sławy sportowcy błyskawicznie śmignęli przez ulice Knurowa, a zwłaszcza przez ul. Kosmonautów, gdzie została ulokowana premia specjalna przed wjazdem do Zabrza. Kolarze w ramach 4. etapu 74. Tour de Pologne przekroczyli tzw. lotną premię w Knurowie na 199 kilometrze. I pomimo zmęczenia psychicznego i fizycznego oraz żaru z nieba ( temperatura przekraczała 36 stopni) nie opuścił ich duch sportowej rywalizacji. Na ul .Kosmonautów, gdzie znajdowała się premia specjalna w Knurowie kolarze dali z siebie wszystko, gdyż walczyli o cenne punkty, a tym samym widzom zgromadzonym dostarczyli wielu emocji.

Mieszkańcy Knurowa byli niesamowicie zadowoleni, że na trasie tak prestiżowej imprezy, jaką jest wyścig Tour de Pologne znalazło się ich miasto. I dlatego tłumnie wyszli na ulice i ochoczo kibicowali uczestnikom peletonu, nie zważając na tropikalną aurę, która nawiedziła województwo śląskie, jak i pozostałą część Polski.

Udział Knurowa w zawodach to wspólna inicjatywa organizatora wyścigu oraz władz miejskich. Prestiżowe wydarzenie jest doskonałą okazją do wypromowania Knurowa. To też wielka gratka dla mieszkańców, by naocznie obejrzeć zawodników światowej klasy.

Przejazd kolarzy przez Knurów to także wielkie medialne wydarzenie – zmagania kolarzy relacjonowali liczni dziennikarze TVP Sport, TVP1 i Eurosport 1 transmitowały na żywo, docierając do kibiców kolarstwa na całym świecie.

W finiszu 4. etapu 74. Tour de Pologne z Zawiercia do Zabrza (238 km), przez Knurów najszybszy okazał się Australijczyk – Caleb Ewan (Orica/Scott), drugi był Holender – Danny Van Poppel ( UCI ProTeams/Sky), trzecia lokatę zajął Słowak – Peter Sagan ( UCI WorldTeams /Bora-Hansgrohe), który otrzymał koszulkę lidera Carrefour. Znakomicie finiszował Alan Banaszek (CCC Sprandi), który zajął dziewiąte miejsce, zaś Rafał Majka ( UCI WorldTeams /Bora-Hansgrohe) wciąż jest trzeci w klasyfikacji ogólnej i do Słowaka traci 16 sekund.

Premia specjalna na 199 kilometrze w Knurowie padła łupem Jana Tratnika (CCC Sprandi Polkowice).

To niecodzienne wydarzenie sportowe, najpierw przez kilka lat było w sferze marzeń mieszkańców Knurowa, zanim stało się rzeczywistością. Dlatego, by uświetnić przejazd kolarzy został zorganizowany na kompleksie boisk przy MSP nr 6 Festyn Rekreacyjno-Sportowy z wieloma atrakcjami. Festyn odbył się w okolicy ul. Kosmonautów, gdzie kolarze zmagali się podczas lotnej premii. Festyn był idealnym uzupełnieniem 4. etapu 74. Tour de Pologne oraz dobrą okazją do integracji lokalnego środowiska, połączoną z grupowym kibicowaniem na imprezie rangi międzynarodowej.

O godz.16 00 Festyn Rekreacyjno-Sportowy otworzył z młodzieńczą energią zespół ” The Last Room”. Zespół ma w swym repertuarze odświeżone klasyki z rock n’rollowej półki i choć gra od niedawna, to w żaden sposób nie umniejsza jego możliwości. Grupa jest pozytywnie zakręcona i skutecznie zaraża swą niespożytą energią fanów muzyki rockowej, za którą przepadają.

Kolejną propozycją muzyczną dla uczestników festynu był występ Agnieszka & Daniel czyli Agnieszka Gabryś i Daniel Grychtoł, którzy w Knurowie mają sporą grupę wiernych fanów. Artyści w swym repertuarze preferują muzykę covery, pop, blus i jazz czyli muzykę miłą dla ucha i duszy.

Następnym punkiem imprezy, na którą wszyscy czekali była radosna zabawa z eksplozją kolorów czyli jednoczesne wyrzucenie przez zgromadzonych w powietrze kolorowego proszku.

Później na imprezie rekreacyjno-sportowej zagrał zespół MjusiQ, który swą muzyką poderwał publiczność. Słuchacze byli zahipnotyzowani utworami muzycznymi MjusiQ, a to dlatego, że skład zespołu tworzą bardzo utalentowani instrumentaliści – Adrian Kowalski, Marcin Kuś, Krzysztof Skowroński którzy grali na gitarze, Krzysztofowi Gałuszka – perkusja i Agnieszka Bury- wokal.

Dla licznie zgromadzonych widzów wystąpiła również grupa Hertz Klekot z Cieszyna. Na repertuar grupy składają się autorskie utwory słowno-muzyczne w gatunkach: rock, punk, reggae, ska, accordion-power-rick, discko-polnische i oczywiście jazz. Zespół został bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy festynu.

Później na kompleksie boisk przy MSP nr 6 odbył się przemarsz Orkiestry KWK „Knurów” z kolorowym korowodem dzieci z okazji 4. etapu 74. Tour de Pologne.

Festyn Rekreacyjno-Sportowy w okolicy ul. Kosmonautów obfitował także w różnego rodzaju konkursy sportowe oraz szereg innych atrakcji umilających czas kibicom czekającym na peleton Tour de Pologne.

Organizatorem całego przedsięwzięcia był Knurów – zawsze po drodze , Centrum Kultury oraz MOSiR Knurów.

Relacja: Agnieszka Łyko

1 KOMENTARZ

Comments are closed.