Powstała biblioteka, pełna lektur dla uczniów szkół podstawowych i liceów z całej Polski, a na dodatek bez konieczności nie tylko wyrabiania sobie kart ale nawet wychodzenia z domu. Czytelnikom nie grozi, że ktoś ich ubiegnie i wypożyczy książkę przed nimi, bo lektur starczy dla wszystkich, a wypożyczonych książek w ogóle nie trzeba będzie zwracać do biblioteki. 

Taką niezwykłą bibliotekę można znaleźć w Internecie na platformie lektury.gov.pl.

Wszystko za sprawą pilotażu projektu lektury.gov.pl. 5 grudnia uruchomiono platformę, na której każdy nieodpłatnie znajdzie ebooki oraz audiobooki lektur. Mogą je pożyczać zarówno uczniowie, jak i ich rodzice oraz ci, którzy chcą sobie przypomnieć szkolne lektury.

Aby skorzystać z zasobów tej biblioteki wystarczy odwiedzić w Internecie stronę lektury.gov.pl i wybrać z listy interesującą nas książkę.

Na platformie jest ponad 700 utworów, nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów oraz powieści.

Są wśród nich teksty obowiązkowe dla programu podstawowego i rozszerzonego, a także lektury uzupełniające.

Biblioteka zawiera 32 proc. wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych. Dzięki portalowi wszystkie można zmieścić na tablecie.

Na platformie www.lektury.gov.pl książki są udostępnione przez zawarty w serwisie czytnik ebooków albo odtwarzacz audiobooków.

Poza tym, użytkownicy platformy mogą ściągnąć wygodną aplikację mobilną partnera lektury.gov.pl. Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których można słuchać np. podczas uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Dedykowane są głównie uczniom, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.

Zaprezentowana obecnie wersja portalu ma charakter pilotażowy. Pilotaż projektu zakończy się wraz z tym rokiem szkolnym, a z czasem zasoby na portalu lektury.gov.pl będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory.