Pod tym zagadkowym tytułem krył się szczególny, bo ostatni tegoroczny wernisaż, przy Damrota 5 w Pilchowicach, którego organizatorami już tradycyjnie byli; Amatorska Grupa Malarska „Ossian”, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gmina Pilchowice. Na kolejne przygody z pędzlem i paletą przyjdzie nam poczekać do stycznia informuje Maciej Kozakiewicz – opiekun pilchowickich entuzjastów malarstwa. Otwarcia wystawy dokonał  dyrektor GOK Pilchowice Waldemar Pietrzak. Gości przedstawił Maciej Ossian Kozakiewicz, po krótkim wystąpieniu oddał głos bohaterom wieczoru. Malarka pani Jadwiga Poradowska – Musiał  przedstawiała poszczególne prace, zaś niepowtarzalny  klimat poezji Marka Porąbki wzbogacał każdy z obrazów.

 

 

 

Obraz tworzy wiersz”;

Wernisaż miał swój szczególny wymiar nie tylko dlatego, że kończył tegoroczne wystawy ale także dlatego, że goście także byli szczególni, bowiem przyjechali do nas aż z Krakowa.  Pani Jadwiga Poradowska – Musiał urodziła się i mieszka w Krakowie. Jest absolwentką Politechniki Krakowskiej Wydziału Inżynierii Środowiska. Pracuje  w zawodzie projektanta. Jest członkiem Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej. Maluje od najmłodszych lat i od dziecka uczestniczy w konkursach  i wystawach plastycznych. Uprawia malarstwo olejne, pastele, akryl, nie brakuje także wśród prac artystki, technik mieszanych. Źródłem inspiracji twórczej dla malarki jest rodzimy krajobraz, architektura a także przyroda.

Pierwsza publiczna  prezentacja obrazów, które powstały  do poezji, i te które stały się inspiracją dla twórczości  poety odbyła się  podczas odbywającego się wieczoru autorskiego noszącego tytuł; „Wiersz tworzy obraz, obraz tworzy wiersz”, w 4 Filii Krowoderskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Wernisaż noszący ten sam tytuł a także prace zostały zaprezentowane w Pilchowicach informuje pani Jadwiga.

Wiersz tworzy obraz”;

Marek Porąbka urodził się w 1952 roku w Krakowie. Jest projektantem, pracuje w biurze projektów. Zajmuje się automatyką przemysłową i pomiarami w hutnictwie. Jego przygoda z poezją rozpoczęła się w 1998 roku w Chorwacji. Dlaczego akurat tam? Trudno na to odpowiedzieć, kraj, ludzie, kultura gościnność mieszkańców tego kraju, być może wszystko to sprawiło, że poczułem potrzebę przelania swoich wrażań na papier i tak już zostało. Jest coś co pan Marek chciałby zaszczepić w nas Polakach, tam w Chorwacji zawsze jest czas aby po objedzie zasiąść w gronie przyjaciół, pogawędzić o wszystkim i o niczym, ot tak po prostu pogadać, wypić lampkę wina, zaśpiewać.

Dziesięć lat później ukazał się pierwszy tomik wierszy poety zatytułowany  „W lustrze” . W roku 2010 na świat przyszła „Rdza”. W roku 2011 ukazał się tomik „Na rondzie”. „Psałterz profana” to kolejna publikacja, która została wydana w roku 2012. Rok później powstał „Mój Adriatyk”. Ostatnią publikacją poety jest tomik  „Słonie i parasole” który został wydany w roku 2015. Wiersz „Z wiosną przyszło” autorstwa Marka Porąbki został wybrany i zaprezentowany przez organizatorów podczas obchodów Światowego Dnia Książki w Edynburgu (Szkocja).

 

materiał: Tadeusz Puchałka