Forum Soltysow Wojewodztwa Sl. N/z wreczenie nagrod w konkursie: Piekna Wies Wojewodztwa Slaskiego.

Pilchowice najpiękniejsze w województwie

Tytuł najpiękniejszej wsi, I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych otrzymało sołectwo Pilchowice. Konkurs „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” to cykliczna impreza samorządu wojewódzkiego, w której oceniane są realizowane przedsięwzięcia inwestycyjne jak i społeczne. Corocznie w szranki stają gminy i społecznicy z całego województwa, a nagroda ma swój wymiar nie tylko finansowy.

To ogromny sukces, gdyż Pilchowice konkurowały z przepięknymi beskidzkimi i jurajskimi miejscowościami turystycznymi, które już poprzez samo położenie budzą zachwyt uważa Maciej Gogulla – wójt Gminy Pilchowice. Chwila, kiedy sołtys Pilchowic – Józef Nierychło odbierał puchar z rąk Wicemarszałka Województwa Śląskiego – Stanisława Dąbrowy na długo pozostanie nam w pamięci. Sukces sołectwa nie byłby jednak możliwy, gdyby nie ogromne zaangażowanie mieszkańców Pilchowic: społeczników z Sołtysem, Radą Sołecką i członkami Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom na czele, a także gdyby nie niezawodni jak zawszy pilchowiccy darczyńcy: Piekarnia BOGACKI, Cukiernia SURDEL, Pizzeria Caro, państwo Tomasz i Bogusława Nocoń oraz pan Gerard Urbanik – dodaje wójt.

Na ten sukces złożyło się docenienie przez komisję konkursową rewitalizacji centrum Pilchowic z adaptacją historycznego budynku przy ul. Damrota 5 wraz z terenem przyległym oraz inwestycji drogowych przy ul. Trześniówka i Dolna Wieś. Doceniono także zmodernizowane obiekty jak: parking przy ul. Powstańców, park Motitza, skwer na Rynku oraz termomodernizację przedszkola.

Warty podkreślenia jest fakt, że odrestaurowany budynek przy ul. Damrota 5 stał się już centrum życia kulturalnego gminy Pilchowice. Sama modernizacja obiektu stanowiła zaledwie pierwszy krok do ożywienia tego miejsca, a oddanie we władanie społecznikom oraz organizacjom społecznym tego miejsca było strzałem w „10”. Obiekt doskonale sprawdza się jako miejsce wystawowe, sala koncertowa, czy miejsce spotkań. Koszt rewitalizacji wraz z niezbędnym wyposażeniem to kwota ponad 1 miliona złotych.

Krzysztof Krzemiński