14 lutego 2018 roku tak się złożyło, że dwa wyjątkowe święta zbiegły się ze sobą. Dwa oryginalne święta zupełnie różne w swej wymowie.

Jedno stałe, przypadające na 14 lutego – Walentynki czyli święto zakochanych. Nazwa tego święta pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Drugie święto ruchowe, które w tym roku wypadło także 14 lutego to –  Środa Popielcowa tzw. Popielec – przypada zawsze w pierwszą środę po tłustym czwartku ( 8.02.2018r.).

Środa Popielcowa to dzień liturgiczny rozpoczynający okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, czyli okres Wielkiego Postu. Dlatego w Popielec obwiązuje ścisły post jakościowy i ilościowy. Należy powstrzymać się od spożywania mięsa, a liczba posiłku powinna ograniczyć się do trzech, w tym tylko jednego do syta.

W Popielec wierni przychodzą na mszę św., podczas której ksiądz posypuje ich głowy popiołem na znak tego, że każdy człowiek jest śmiertelny i kiedyś obróci się w proch. Stąd słowa, które kapłani powtarzają w ciągu posypywania głów popiołem: ‚Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” oraz „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Słowa te mają przypominać wierzącym o kruchości ludzkiego życia i zachęcać ich do duchowej odnowy. Obrzęd ten, zapoczątkowany już we wczesnym średniowieczu, symbolizuje skruchę oraz gotowość do pokuty, a jednocześnie przypomina o przemijaniu życia doczesnego.

Popiół, którym kapłan posypuje głowy wiernych pochodzi ze spalonych palm, poświęconych rok wcześniej w Niedzielę Palmową.

Dlatego 14 lutego 2018 roku w Parafiach knurowskich odbyły się Msze św. z okazji Świętego Walentego, a przede wszystkim ze względu przypadającej Środy Popielcowej.

W Parafii św. św. Cyryla i Metodego przy ul. Niepodległości 1 w Knurowie odbywały się przez cały dzień Msze św. w trakcie, których kapłan posypywał głowy wiernych popiołem. Msze św. o godz.18:00 celebrował ks. Michał Kosek.

W czasie homilii ks. Michał Kosek nawiązał do miłości, która nas otacza, Nadmienił, że wszyscy powinniśmy kochać bliźniego przez cały rok, a nie tylko  w ten wyjątkowy dzień – 14 lutego. Jednak na pierwszym miejscu powinniśmy nosić w sercu Boga, codzienne go miłować, całą swoją duszą i całym swym umysłem.

Relacja: Agnieszka Łyko