Paralotnia z angielska paraglide jest rodzajem szybowca o miękkim płacie nośnym.

Widzowie w Chudowie mieli możliwość zobaczenia jak wygląda start, lot i lądowanie na paralotni. Dla wielu z pewnością było to zupełnie nowe doświadczenie i możliwość zobaczenia na żywo powietrznych ewolucji. Być może kilka osób zarazi się tym sportem i spróbuje swoich sił w Rybnickim Klubie Paralotniowym.
Sterowanie paralotni opiera się na asymetrycznej deformacji skrzydła i zmianie sił działających na jego połowy. Można tego dokonać na dwa sposoby: zaciąganiem sterówki oraz przez balans ciałem.
Z pewnością aby rozpocząć taką przygodę z lataniem należy poznać teorię która składa się z 2 etapów podczas pierwszego należy poznać podstawy a drugiego zapoznać się z lataniem na wyższym poziomie wysokości i umiejętności. Etap 1 przewiduje 20 lotów na wyciągarce etap 2 to 10 lotów wysokich (powyżej 200 metrów) z dodatkowymi ćwiczeniami. Dopiero wtedy jest szansa na zdobycie licencji pilota paralotni.

Na dzisiejszym wydarzeniu pojawili się również modelarze którzy zorganizowali dla widzów pokazy lotów różnych modeli samolotów zdalnie sterowanych.

/as/

Pokazy modeli samolotów zdalnie sterowanych w Chudowie.