W Kino Scena Kultura oficjalnie zostały przekazane klucze do bram miasta podopiecznym knurowskich i nie tylko placówek integracyjnych i opiekuńczych.

Po raz kolejny na zaproszenie Tomasza Rzepy imprezę prowadziła Beata Nartowska. Jest to już IX edycja która na dobre wkomponowała się w życie kulturalne miasta.
Podczas dzisiejszego otwarcia zostali przedstawieni goście honorowi Knurowskich Dni Integracji Jacek Tomczak i Jerzy Płonka.

Jacek Tomczak po amputacji lewej nogi którą stracił w wyniku wypadku na kopalni długo nie potrafił znaleźć sobie miejsca w nowym życiu.
Gdy odnalazł pasję potrafi nią zarażać, stał się pasjonatem życia z którego czerpie garściami.
Dzisiaj o swoich pasjach tylko wspomniał, jutro w spotkaniu z młodzieżą z pewnością opowie o wiele więcej. Ma jasno wytyczone cele. Jest to realizacja w AMP Futbalu, jest zawodnikiem Mistrzów Polski Husaria Kraków, paratriathlon (startował m.in. w Iron Triathlon w Stężycy) oraz parasnowboard (kolejny plan Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczang).

Jerzy Płonka jest niewidomy( wzrok zaczął tracić w wieku dwóch lat) ciągle się uczy i jest głodny kolejnych wyzwań. Jego celem jest zdobycie 46 najwyższych europejskich szczytów górskich, tzw. Korony Europy. Ma w sobie również wiele pasji . Przebiegł kilkanaście maratonów, w tym nowojorski, trenował wioślarstwo, kolarstwo, pływanie, żeglarstwo. Chce udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia. Ciągle ma wokół siebie wspaniałych ludzi którzy go wspierają i pomagają mu realizować wszystkie zamierzenia.

Dni Integracji uroczyście otworzył dyrektor Centrum Kultury Jerzy Kosowski, a klucze do bram miasta przekazał wiceprezydent Knurowa Piotr Surówka.

Nie zabrakło również części artystycznej.
Imprezę uświetniły występy teatru Alternatywa (Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych) z inscenizacją „Rodziny Adamsów” w reżyserii Anny Maksym oraz zespołu Śląsk z wiązanką śląskich piosenek. Występ części tak dużego zespołu był możliwy dzięki Annie Tchórzewskiej – Mikulskiej która jest knurowianką i występuje w zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Podczas dzisiejszego wydarzenia wręczono nagrody w konkursie „Knurów – dobre przykłady”. W tym roku otrzymał ją Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych (nagrodę odbierał Marcin Chroszcz dyrektor placówki) oraz Jacek Szurgot pomysłodawca projektu „Gram, Kibicuję, Pomagam”.  Projekt wspomaga realizacje wszelkich imprez charytatywnych zarówno kulturalnych jak i sportowych. Nagrody wręczali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta.

Relacja : Artur Socha

 

Teatr „Alternatywa” – fragment występu w Kino Scena Kultura „Rodzina Adamsów” wg inscenizacji Anny Maksym.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wiązanka pieśni „Szła dzieweczka do laseczka” i „Starzyk”.

„Śląsk” w Kino Scena Kultura – „Zachodzi słoneczko”.