W piątkowy wieczór tj.12 stycznia 2018 roku na scenie knurowskiej niepodzielnie królowała nieśmiertelna muzyka Johanna Straussa.

Na niecodzienny koncert pt. „ Noworoczna Strauss Gala” zaprosił Dom Kultury Knurów-Szczygłowice, gdzie mieszkańcy mogli delektować się do woli nie tylko muzyką klasyczną, ale też znanymi ariami i duetami operetkowymi we wspaniałym wydaniu.

Noworoczna Strauss Gala była prawdziwą gratką dla koneserów piękna, delikatności i śpiewaczego mistrzostwa – a wszystko za sprawą fantastycznych solistów operowych scen polskich i europejskich, którzy potrafili w mistrzowski sposób przekazać brzmienie operetkowe z zadziwiającą lekkością, wigorem i niezrównanym wdziękiem.

Przepełniony śpiewem, tańcem i humorem koncert, przeniósł słuchaczy do roztańczonego Wiednia –  magicznego świata operetki, w którym rozbrzmiewają radosne walce Johanna Straussa, wspaniałe duety miłosne z najpiękniejszych operetek.

Podczas imprezy muzycznej knurowscy melomanii mieli niesłychaną okazję usłyszeć fascynująco-harmonijne dźwięki straussowskie oraz potęgę wspaniałych głosów w wykonaniu sławnych artystów : Marty Pagacz – Janik (sopran), Joanny Wojtaszewskiej (sopran), Kamila Rocha Karolczuka (tenor), którym akompaniował na fortepianie Tomasz Marcol.

Sopranistka Marta Pagacz – Janik ukończyła Akademię Muzyczną na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Katowicach oraz Studium Wokalno-Baletowe w Gliwicach. Na co dzień pracuje w Operze Śląskiej, a także koncertuje na scenie w całej Polsce. Karierę zaczynała w knurowskim zespole Wrazidloki, ponieważ pochodzi z Knurowa.

Sopranistka Joanna  Wojtaszewska –  pochodzi z Zabrza, obecnie mieszka w Bytomiu. Edukację muzyczną rozpoczęła w szkole muzycznej I stopnia w Zabrzu w klasie gitary i kontynuowała w tej samej szkole II stopnia na wymarzonym kierunku śpiewu solowego. Warsztat doskonaliła w szkole operowej Aleksandra Teligi oraz na wielu warsztatach wokalnych. Przez 7 lat związana z Operą Śląską na scenie, której zdobywała nowe sceniczne doświadczenie, występując ze śpiewakami sławy europejskiej. Obecnie prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą.

Tenor Kamil Roch Karolczuk – mieszkaniec Gierałtowic. Jest absolwentem PSM II ST w Gliwicach, uczęszczał także do Szkoły Operowej im. Aleksandra Teligi Fabryka Gwiazd w Bytomiu. Jest artystą niezwykle wszechstronnym. Czuje się dobrze zarówno w repertuarze poważnym jak i w krainie operetki.

Podczas dwugodzinnego koncertu widownia miała okazję posłuchać także solowego występu pianisty Tomasza Marcola, który zaprezentował z wirtuozowską precyzją subtelne brzmienie fortepianu. Artysta płynnie przechodząc z nuty na nutę, fascynował pełną kontrolą gęstości nastroju, przechodząc z napięcia w odprężenie i na odwrót. Jednym słowem artysta potrafił wydobyć z instrumentu klawiszowego nieziemsko-rozświetlone brzmienie muzyki wiedeńskiej.

Gospodarzem Noworocznej Strauss Galii w Domu Kultury był świetnie przygotowany do pełnienia tej zaszczytnej roli pan Michał Czaplicki. Konferansjer atmosferę rozgrzewał swoim humorem, dowcipem oraz rzeczowymi dialogami bawiąc w ten sposób knurowian. Zresztą nie ma co się dziwić, że pan Czaplicki stanął na wysokości zadania, bo to wprawny lektor  Telewizji Katowickiej i utalentowany reporter Telewizji Polskiej.

Wspaniała wiedeńska muzyka, w połączeniu z temperamentem scenicznym niezrównanych artystów, wzbogacona pięknymi stylowymi kostiumami, przeniosła publiczność wprost do wiedeńskich salonów, gdzie króluje muzyka Johanna Straussa. Trzeba przyznać, że artyści wzbudzili prawdziwy zachwyt publiczności, dlatego gromkimi oklaskami nagradzali ich występy.

Muzyka w rytmie Straussa w dobrym wykonaniu to doskonała odskocznia od codzienności, to doskonała propozycja dla osób w każdym przedziale wiekowym, więc kto skorzystał z piątkowej oferty muzycznej Domu Kultury Knurów-Szczygłowice na długie lata będzie miał miłe wspomnienia.

Relacja: Agnieszka Łyko